Reč tela: čo prezrádza vaša tvár?

Naša tvár sústavne signalizuje naše pocity. Podľa toho, ako sa tvárime, odhaduje naše okolie, či sme ochotní prijímať informácie, či by sme radšej mali pokoj, či súhlasíme alebo nesúhlasíme, či nás niečo zaujíma alebo nestíhame sledovať.

Mimika našej tváre je súhra výrazu očí, úst a čela. Tak, ako pri postojoch, aj pri mimike rozoznávame výraz uzavretý, otvorený a neutrálny.

Uzavretý výraz signalizuje, že počúvajúci nie je ochotný prijímať informácie. Obočie je stiahnuté, oči sú privreté, prípadne pozerajú iným smerom, pery sú pevne zovreté. Veľmi často býva hlava alebo celé telo odklonené od rozprávajúceho bokom. Počúvajúci môže vnútorne nesúhlasiť s tým, čo hovoríme, alebo nám dáva najavo negatívny postoj k našej osobe. V každom prípade sa koncentruje skôr na emocionálny kontext našich slov.

Neutrálny výraz je výraz pokoja. Oči sú nasmerované na nás, ústa sú pootvorené alebo privreté (nie pevne zomknuté), hlava a celé telo sú otočené smerom k nám, čelo sa nemračí. Počúvajúci dáva najavo ochotu venovať nám svoju pozornosť a koncentruje sa na obsah našich slov. Niektorí ľudia, aby ešte zosilnili signál „počúvam ťa“, zvyknú zdvihnúť obočie – ponúkajú nás hovoriť.

Otvorený výraz pozorujeme často u detí: oči doširoka otvorené, ústa takisto, obočie povytiahnuté, čelo niekedy až pokrčené od námahy zachytiť všetko, čo sa deje naokolo. Otvorená tvár často naznačuje úsmev. Je to signál, že to, čo hovoríme, u počúvajúceho vzbudzuje kladné emócie.

Vrásky na čele môžu znamenať viacero vecí. Predovšetkým sústredenosť, ak počúvajúci nepočuje dobre alebo hovoríme príliš rýchlo. Vtedy sa oči upierajú na nás. Pokiaľ sa oči upierajú bokom alebo nadol, asi je počúvajúci vo svojom vnútornom svete. V oboch prípadoch je rozumné urobiť prestávku, prípadne spomaliť tempo reči.

Každý rozhovor sa odohráva na dvoch rovinách: faktickej a emocionálnej. Skúste čítať tvár vášho partnera a reagovať na ňu úpravou obsahu i emocionálneho kontextu. Uvidíte, ako sa vaše rozhovory skvalitnia.

A pre tých, ktorí chodia po svete s „kamennou tvárou“, malý tip – väčšina ľudí automaticky a nevedomky číta mimiku partnera. Ak o sebe viete, že vaša tvár nedáva najavo nič, skúste sa aspoň patrične tváriť. Vás to nič nestojí a veľmi tým pomôžete každému, kto s vami rozpráva.

 10,800 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.