Riadime v turbulentných časoch: 4 spôsoby, ako na to

Vybrané z knihy Alana Weissa a Marshalla Goldsmitha Lifestorming:

V osemdesiatych rokoch napísal Peter Drucker podstatnú knihu Managing in Turbulent Times (Riadenie v turbulentnom období). Dnes sa už z turbulentného obdobia stal každodenný štandard, takže je načase navyknúť si naň a zlepšiť svoje manažérske (a líderské) zručnosti.

Čím sa vyznačuje dnešné turbulentné obdobie?

  • nemôžete očakávať súkromie
  • komunikácia sa stala okamžitou a keď raz prebehne, je uložená v pamäti siete a nedá sa “vziať späť”
  • všetko nadobúda príznak globality – rovnako komunikácia, ako aj riešenia
  • technológie sa vyvíjajú neskutočným tempom (ktoré nie je vždy v prospech veci)
  • mení sa demografické zloženie populácie smerom k starnutiu
  • učenie prebieha často diaľkovo
  • deti sú v čoraz väčšej miere zaangažované v mimoškolských aktivitách
  • kladie sa obrovský tlak na rozsah pozornosti
  • život (podnikový rovnako ako súkromný) sa virtualizuje.

A iste viete pridať ešte mnoho iných.

Ako sa s tým vysporiadať? Ako si udržať pozíciu, ba dokonca napredovať? Čo môžete urobiť, aby ste sa napriek všetkým tým skutočnostiam pohybovali aj naďalej vpred? Marshall Goldsmith má tieto štyri rady, ako ani v turbulentných časoch nestratiť z očí svoj cieľ:

1. Potrebujete podporný systém

Priveľa ľudí kariérne zhavaruje preto, že ich blízki a rodina im podkopávajú základy. Potrebujete sa obklopiť ľuďmi, ktorí vám budú dávať otvorenú a úprimnú spätnú väzbu a ktorí veria v to, čo robíte. Pre vás to môže znamenať potrebu sadnúť si s partnerom a úprimne sa porozprávať.  Začať mať “hrany” aj medzi priateľmi. Byť verný predovšetkým sebe.

Ak sa obklopíte tými správnymi ľuďmi, vytvoria pre vás ostrovček pokoja aj uprostred uragánu. Ak sa nimi neobklopíte, ešte aj pridajú svoju trošku emocionálnych poryvov do búrky, ktorá zúri okolo vás.

2. Správanie je dôležitejšie ako víťazstvo

Ak sa budete sústavne správať korektne, budete úspešní. Je napríklad oveľa lepšie veľkoryso vyhrávať i prehrávať než sústavne len vyhrávať a neodhodiť sa kvôli tomu od manipulácie, podvodov a neetických ťahov. Prostredie si to zapamätá – a prostredie má pamäť, ktorá siaha hlboko i  ďaleko (aj vďaka sociálnym médiám a globalizácii).

Nemôžete svoje dlhodobé fungovanie zakotviť na víťazstvách – ale môžete ho zakotviť v správaní. Ak sa správate istým spôsobom pravidelne a dlhší čas, premietne sa do vašich podvedomých rutín a zvyšuje vaše spôsobilosti v danej oblasti – spôsobilosť narábať s ľuďmi, spôsobilosť riešiť problémy, spôsobilosť strhnúť svojím smerom aj iných či spôsobilosť hľadať východisko aj v zdanlivo bezvýchodiskových situáciách. Navyše sa stávate pre prostredie predvídateľní – a tým aj dôveryhodní. Ak ľudia budú mať pocit, že veci robíte z presvedčenia a nie preto, že si od toho niečo sľubujete, budú vás oveľa rýchlejšie rešpektovať a nasledovať.

3. Buďte úžasní, nie perfektní

Naše prahnutie po dokonalosti zabíja úspech, pretože dokonalosť nikdy nedosiahneme. Nič z toho, čo sme kde videli, počuli, zažili nebolo dokonalé. Napriek tomu však odsúvame veci na neskôr, pretože buď očakávame dokonalú konšteláciu okolností, alebo sa snažíme zdokonaliť my skôr, než sa do niečoho pustíme…

Dôležité je ísť stále “na plné pecky”, teda dávať zo seba maximum toho, čoho sme práve schopní. Týmto spôsobom denne konáme a denne sa posúvame vpred a dosahujeme veci, ktoré by sme nedosiahli, keby sme čakali na okamih dokonalosti. A každým dňom naším konaním meníme podmienky i svoje schopnosti, až si jedného dňa môžeme povedať, že sme sa k dokonalosti dostali tak blízko, ako to len šlo, bez toho, aby sme boli skutočne dokonalí – stačilo, že sme boli najlepšia možná verzia nás samých.

4. Naučte sa, kedy to vzdať a kedy vytrvať

Nezávisle od toho, nakoľko na vašich projektoch visí vaše srdce, u niektorých raz nastane doba, kedy sa budete musieť rozhodnúť, či do nich budete aj naďalej investovať, alebo ich zastavíte. Nerobte to ako gambleri: neverte, že stačí len dostatočne dlho hrať a vyhráte hlavnú prémiu… Naučte sa, kedy je ten správny čas prestať. Priveľa ľudí trpelo pridlho pod zlým šéfom – tak dlho, až celkom stratili svoju schopnosť pracovať a radosť z práce. Nedovoľte, aby vás “nutné zlo” doviedlo až na hranicu depresie. Keď sa dostanete do bodu, kedy nedokážete veci zmeniť a ani ony samé od seba sa nezmenia, nastal čas obzrieť sa po nových príležitostiach.

Marshall Goldsmith:

Pamätajte si, že vaším cieľom je zostať stabilný, udržať si počas celého obdobia rovnováhu a umožniť svojej povahe a vyžarovaniu, aby boli všadeprítomné a viedli vás cez turbulentné obdobie, pomáhali vám pokračovať vo vašej ceste a umožňovali vám byť to najlepšie svoje nedokonalé ja nezávisle od toho, čo sa deje naokolo!

 1,408 total views,  4 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.