Rozumiete rôznym typom osobností?

Poznáte staré príslovie „nikdy nerob iným to, čo nechceš aby robili tebe“? Aj toto je rýchla pomôcka pre zlepšenie medziľudských vzťahov na pracovisku. Avšak skôr, než v nej dosiahneme dokonalosť, musíme si objasniť, s akými typmi osobností budeme mať na pracovisku do činenia.

Vezmite si hárok papiera a v jeho strede namaľujte vodorovnú čiaru. Na jej ľavý koniec napíšte slovo „nepriamy“, na pravý koniec napíšte slovo „priamy“. Táto čiara predstavuje rôzny stupeň „priamosti“. Teraz na nej zakreslite, kam asi patríte vy. Ste priamy človek, alebo skôr nepriamy? Namaľujte bodku tam, kde sa vidíte (nie do stredu).

Ako ďalší krok nakreslite zvislú čiaru, ktorá povedie stredom vodorovnej. Na jej horný koniec napíšte „otvorený“, na jej spodný koniec napíšte „uzavretý“. Kam asi patríte? Takisto to vyznačte na tejto čiare bodkou.

Čo teraz na papieri vidíte? Jedno obrovské + s dvoma bodkami, ktoré papier rozdelilo na štyri kvadranty. Poďme si ich pomenovať: vľavo hore je „Teplé srdce“, vpravo hore „Vínna muška“, vpravo dole „Skrutkovač“ a vľavo dole „Dátamagor“. Teraz spojte svoje dve bodky čiarou. Tam, kde sa čiara nachádza, leží váš vlastný typ.

Iste, štyri chlieviky nestačia na kategorizáciu celého ľudstva, ale dobre pomáhajú na rýchlu orientáciu. Pozrime sa bližšie na jednotlivé typy osobností. Dva horné majú spoločnú črtu – sú otvorené. To isté platí aj pre dva spodné – sú uzavreté. Oba typy vľavo sú nepriame a vpravo sú zas priame. Nech už patríte k hocijakému typu, máte niečo spoločné s dvoma bezprostredne hraničiacimi typmi. Žiaľ, s tým, ktorý je priečne proti vám, nemáte veľa spoločného – bude sa vám prieči?.

A teraz k ľudovej múdrosti z úvodu – ak sa vynasnažíte konať iným to, čo chcete dostať vy sám, musíte sa trochu snažiť pochopiť tie ostatné tri typy. V neurolingvistickom programovaní (NLP) sa tomu hovorí zrkadlenie, napodobenie toho druhého. Keď zrkadlíme bez toho, aby to bola viditeľná manipulácia, mozog nášho partnera si povie: „Tento človek vyzerá ako ja. Mám rád seba samého – a preto mám rád aj jeho.“ Viete si predstaviť, ako sa dokážu zlepšiť vaše vzťahy s inými, keď sa tento nástroj naučíte ovládať?

A teraz poďme na jednotlivé typy osobnosti:

Teplé srdce (tzv. typ S)

Teplé srdce je otvorená a nepriama osobnosť, obvykle uvoľnená a bezproblémová. Chce vychádzať s ostatnými. Pre túto osobu sú vzťahy veľmi dôležité. Teplé srdce vás bude ubezpečovať a podporovať a vytvorí vo vás pocit istoty. Keď je to váš zákazník, musíte mu venovať hodne času a dobre ho spoznať. Tento typ osobnosti dokáže priviesť Skrutkovača do zúrivosti! Prečo? Lebo sú priame protiklady. Ak chcete identifikovať Teplé srdce, pozrite sa na jej stôl – je plný rodinných obrázkov. Vlastne to ani nie je stôl, len nekonečný rad rodinných a súkromných fotografií. Táto osobnosť potrebuje, aby ste ju mali radi, a kvôli tomu je schopná nabrať na seba aj veľké útrapy.

Teplé srdce môže byť:

 • závislé
 • váhavé
 • nerozhodné
 • neriešiace

Bude potrebovať:

 • ubezpečenie
 • neohrozenie vzťahu

Vínna muška (tzv. typ I)

Vínna muška je otvorená a priama. Od Teplého srdca sa odlišuje tým, že žije oveľa rýchlejšie. Aj pre Vínnu mušku sú vzťahy dôležité. Má tendenciu k dynamičnosti a interaktivite. Jej silnou stránkou je pružnosť – v zlomku sekundy dokáže zdvihnúť kotvy a odplachtiť na nejaké spoločenské podujatie. Ak je to váš zákazník, bude si chcieť „pokecať“ celé hodiny, než kúpi jednu tužkovú baterku. Vínna muška „vytáča“ Dátamagora, pretože takmer, asi, tak nejak a približne nie sú slová, pod ktorými si Dátamagor dokáže niečo predstaviť. Ak chcete odhaliť Vínnu mušku, pozrite sa na jej stôl: nájdete nekonečný neporiadok, v ktorom sa ale Vínna muška napodiv vyzná! Nesnažte sa jej skryť jej obľúbený kávový hrnček – zbadá to okamžite. (Väčšina predajcov sa sama zaraďuje do tohto kvadrantu.)

Vínna muška môže byť:

 • manipulatívna
 • stále vo vyšších sférach
 • je jej všade plno
 • neefektívna

Bude potrebovať:

 • zmenu
 • uznanie za nápady

Dátamagor (tzv. typ C)

Dátamagor je uzavretý a nepriamy. Je pomalý, stály a metodický – možno ako nejaký inžinier, ktorého poznáte? Najdôležitejšia je preňho úloha a detaily. Chce pracovať maximálne efektívne a zaujíma ho, ako veci fungujú. Tento typ si prečíta presné zloženie materiálu, než si kúpi plavky. A ako ho spoznáte? Podľa štruktúry! O tom je vlastne celý ich život; o tom a o korektnosti. Ak ich nešťastným nedopatrením osudu spochybníte, očakávajte hodiny faktov a údajov. Buď vás presvedčia, alebo pri pokuse presvedčiť vás hrdinsky vypustia dušu! Ak je to zákazník, predávajte mu svoje tradičné modely – a rátajte s tým, že bude od nich očakávať, že vydržia celé roky.

Dátamagor môže byť:

 • pomalý v činoch
 • bez fantázie
 • zazlievavý a podozrievavý
 • utiahnutý

Bude potrebovať:

 • potvrdenie, že je na správnej ceste
 • pochopenie pre záplavu detailov

Skrutkovač (tzv. typ D)

Skrutkovač je uzavretý a priamy – rodený „vtipkár“! (To neberte vážne.) Tento typ chce, aby sa úloha urobila okamžite, a to aj vtedy, keď jasne nešpecifikoval, čo to vlastne treba urobiť. Preňho platia len úlohy a výsledky. Keď mu predávate, choďte priamo k veci a vynechajte spoločenské bla-bla. Mnoho prezentátorov a poradcov spadá do tohto typu. Spoznáte ich podľa zoštósovaných dokumentov na ich masívnom pracovnom stole. Do obchodu za rohom sa odvezú terénnym vozidlom. Vojdú do dverí a okamžite preberajú komando. Vyriešia vás problém ešte skôr, než ste zistili, že nejaký máte. Dajte tomuto typu nejakú ťažkú úlohu a potom sa vytraťte!

Skrutkovač môže byť:

 • kritický
 • nekooperatívny
 • nátlakový
 • neobsedí

Bude potrebovať:

 • kontrolu
 • doloženie pokroku

Začnite dnes – škatuľkujte si priebežne svojich zákazníkov, spolupracovníkov a dodávateľov, aby ste si vybudovali zručnosť v odhaľovaní daného typu i v zaobchádzaní s ním.

Zdroj: Edwin Richard Rigsbee

 9,341 total views,  4 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.