Rýchlejšie, zábavnejšie, povrchnejšie?

Aká bude najbližšia generácia?

Je desivé, koľko času strávia deti pri televízii alebo pri počítači. A to ani nemusíme hovoriť o kvalite toho, čo tam vidia. Omnoho zaujímavejšie je sledovať, ako sa nástup novej generácie prejavuje na médiách, napr. na reklame. Rýchle sledy nič nehovoriacich farebných obrázkov, dosť extrémnych na to, aby upútali pozornosť, večne sa opakujúce elementárne správy, zamerané výlučne na emocionálnu rovinu. Takto bude vyzerať človek budúcnosti.

Biofyziologička Sherry Dingmannová z Marist College predpokladá, že stále rastúca vnímavosť pravej polovice mozgu ide na úkor ľavej polovice mozgu. „Ľavý mozgový kortex sa špecializuje na spracovanie reči a abstraktné funkcie, napríklad na premenu textu na duševný obraz. Pravý kortex sa zas špecializuje na spracovanie zrakových vnemov, teda aj videí.“ Čím podivnejšie a rýchlejšie sú zrakové vnemy, tým viac je podporovaná pravá polovica mozgu. „Výsledkom je generácia detí, ktorá je mimoriadne rýchla vo vnímaní pravou polovicou mozgu, ale má silné deficity v práci ľavej polovice mozgu.“

Je pravdepodobné, že mozog, ktorý je sústavne konfrontovaný s elektronickými obrázkami (počítače, hry, internet) si vybuduje schopnosť rýchlo prepínať hore-dole medzi rôznymi scénami. Cena: kauzálno-rečový svet sa dostáva do úzadia.

 2,643 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.