S plným nasadením

Tam, kde bežný vedúci vníma slabé stránky, „divý vedúci“ vníma talenty.

K nášmu tímu a k našim podriadeným môžeme pristupovať dvomi spôsobmi – buď si celkom presne povieme, čo od nich očakávame, a potom to z nich nejakými prostriedkami (motivovaním, úpravou rozsahu prác, zadávaním úloh určitého typu) dostaneme, alebo k nim pristúpime ako k prírodnému faktu, ktorý vezmeme na vedomie v jeho plnej šírke (so všetkými schopnosťami a neschopnosťami, motívmi a averziami) a s uvoľnenou zvedavosťou pozrieme, čo všetko je s ním možné dosiahnuť.

Takémuto prístupu hovorí Chris Heeterová „divé vodcovstvo“ a definuje ho ako „mať odvahu priniesť vklad všetkého, čo vo vás je, do všetkého, čo robíte“ (totožné s jednou z dohôd Miguela Ruiza, článok str. 28). Pre nadriadeného to znamená, že ako líder vediete tím, ktorý je kompletný, živý, spontánny, plne zahĺbený do veci, vysoko motivovaný a kreatívny.

Chris Heeterová to dokladá na saňových psoch, ktorí sú pre ňu reprezentáciou princípu „divý“: milujú ťahať, milujú bežať, sú plní radostného očakávania, kedy môžu začať. Pre lídra sa tu ušla úloha mašera. Stojí na saniach, psi ťahajú sane… vlastne stojí za svojím tímom a jeho tím ho ťahá. Nekráča pred nimi, neprebíja im cestu a neťahá zavýjajúcich psov za sebou. Oni ťahajú jeho.

Takýto prístup si vyžaduje mať dlaň otvorenú a prijímať, čo príde – vyžaduje si nesmierne veľa dôvery v to i ono a nesmierne veľa komunikácie.

A potom je tu otázka, ako sa také sane riadia. Na rozdiel od folklóru disneyoviek, kde na čiernych saniach s čiernymi psami stojí zlosyn v čiernej vetrovke a práska čiernym bičom, saňoví psi nepotrebujú poháňať. Oni bežia od srdca radi. Je to ich prirodzený inštinkt, výsledok storočí chovu. Takže ako dosiahnuť, aby šli doprava, aby šli doľava, aby láskavo nenaháňali toho zajaca? Hlasnými usmerneniami. A pretože psy nerozumejú ľudskej reči, orientujú sa podľa spôsobu, akým hovoríme. Podľa toho, koľko rozhodnosti, sebadôvery a pokoja máme v hlase. Preto je pre lídra rovnako dôležité to, ako veci hovorí, nielen čo hovorí – to „ako“ sa obracia na emocionálnu časť v počúvajúcom (viac k tomu v článku na str. 15).

Ak ste ako nadriadení zadávali svojim ľuďom úlohy, istotne ste mali prípady, keď na vás pozerali, ako keby ste prišli z inej planéty… Ako na takéto prípady? Heeterová zasa používa príklad ťažných psov: potrebujú mať vrodenú túžbu bežať a ťahať. To im nevysvetlíte, to ich nenaučíte. Ak ju majú, môžete ich zapriahnuť spolu so staršími, vytrénovanými psami. Ale máte aj psov, ktorých zapriahnete a oni zostanú ležať. Čo s takým psom? V tíme saňových psov nie je veľmi užitočný… Alebo sa naučí bežať dosť rýchlo, aby do neho nenarážali sane, ale dosť pomaly, aby v skutočnosti nič neťahal.

Čo s takým členom tímu? Jedna možnosť je zbaviť sa ho. To je presne to, čo urobí väčšina manažérov, ktorí sú zvyknutí prispôsobovať ľudí a situácie svojim predstavám. Ale zistíte napríklad, že vychádza s najväčším rabiátom v tíme – jednoducho preto, že mu je všetko jedno. Rabiát ho môže komandovať, ale jemu to nevadí, a zvyšok tímu si oddýchne od pozornosti rabiáta. Top môže byť pre nadriadeného cenné, najmä ak rabiátny pracovník je navyše vysoko výkonný.

Alebo je pracovník ten typ, čo pri kávovare získa aj tie najtajnejšie informácie znútra firmy. Síce celý deň nerobí nič iné, ale vy ste vopred informovaní, aké výzvy pred vami môžu najbližšie stáť. A tak, hoci vás bude z času na čas doháňať do zúrivosti, je cennou súčasťou vášho tímu.

Každý človek má nejaký talent. Ak si dáme tú námahu a nájdeme ho, miesto toho, aby sme sa snažili človeka napchať do nami preddefinovanej predstavy, ak k nemu pristupujeme s otvorenou mysľou a bez predsudkov, môže sa nám otvoriť celkom nový svet možností. Možno začneme robiť veci celkom novým, oveľa efektívnejším spôsobom, ak ich prispôsobíme špeciálnym talentom našich ľudí v tíme.

Pri nových úlohách v „divom“ tíme to vyzerá ako pred začiatkom cesty na saniach – medzi ťažnými psami je vysoká energia, panuje nesúlad, kedy sa začne a kto kde bude ťahať, niektorí sa obávajú, že ich vynechajú z tejto zábavy… ale energia tímu je vysoká. Divoký vedúci túto energiu netlmí obmedzeniami. Snaží sa ju usmerniť tak, aby každý zo psov mohol uplatniť svoj unikátny talent a pritom sa dosiahol spoločný cieľ.

 1,287 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.