Sabotujete tímovú prácu vy?

Mnoho tímových vedúcich vychutnáva a podporuje tímovú prácu. Pre niektorých je však priam utrpením vzdať sa autority a kontroly.

Skontrolujte si, či náhodou práve vy nepatríte k tým, čo sa silou-mocou držia starých rutín a nevedomky torpédujú svoj tím. Najmä nasledovné správanie nenápadne potápa tímovú prácu:

  • Superman zachraňuje zemeguľu. Niektorí manažéri si tak zvykli na hasenie ohňa, že by im chýbal adrenalínový nával, ktorý sa dostaví, keď v poslednej chvíli zachránia projekt. Preto dovolia, aby sa situácia pozvoľna zhoršovala až do stavu, keď pricválajú ako hrdina v striebornom brnení a „spasia“ svoj tím. Ak zistíte, že tiež vždy na poslednú chvíľu ťaháte svoj tím zo šlamastiky, spýtajte sa, prečo: Zadržiavate informácie? Alebo vaši ľudia potrebujú dodatočný tréning?
  • Robím to, čo milujem. Mnohí z nás majú tendenciu uprednostňovať úlohy, ktoré považujeme za zábavné – a to aj tímoví vedúci. Možnože by sme čas vedeli stráviť užitočnejšie, ale viacej spokojnosti získavame z nepodstatných, ale zábavných činností… Nepatríte aj vy do tejto skupiny? Pozrite sa na svoje obľúbené činnosti. Boli by ste výkonnejší, keby ste niektorú z nich delegovali? Ak áno, urobte tak!
  • Hráme sa na pravidlá. Nič neubíja tímovú prácu viac než podnikové manuály, smernice a pravidlá. Vytvorte si miesto nich tímové pravidlá. Požiadajte členov tímu, aby sa zúčastnili ich tvorby, a zisťujte, aké potreby sa za každým pravidlom skrývajú. Ak pravidlo nedokážete racionálne vysvetliť, nie je vhodné na to, aby ste ho dodržiavali!

Zdroj: Keeping teams on track od Lindy Moran, Eda Musselwhitea a Johna H. Zengera. 

 2,806 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.