Sedem lekcií vodcovstva od Thora, tentokrát horského sprievodcu

Najcennejšie lekcie vodcovstva získavate nie v triede, ale v skutočnom živote.

T. J. Jones, tréner, kouč a autor knihy The Caring Warrior: Awaken Your Power to Lead, Influence, and Inspire v článku 7 Leadership Lessons: What I learned from a mountain climbing guide named Thor opisuje, ako sa spolu s kamarátom pridali k skupine sviatočných horolezcov, ktorí sa chystali na výstup na Mt. Elbert. Spomína: “Naučil som sa na tom kopci o líderstve viac než počas všetkých tých nespočetných manažérskych seminárov, čo som za života absolvoval.”

1. Potrebuješ nielen plán či mapu cesty – potrebuješ byť pripravený prispôsobovať sa meniacim sa podmienkam

Jones a jeho skupina mali horského sprievodcu menom Thor (jeho skutočné meno). Thor ich zburcoval ráno o druhej a vyduril ich zo spacákov. Pozrel si mapu, skontroloval terén, zásoby a plánovaný postup niekoľkokrát, tak, ako to urobil večer predtým. Vysvetlil im, že vyštartujú za tmy a chladu, takže nech si na seba navlečú viacero vrstiev oblečenia a pripravia di čelové lampy. Mal pripravený kontrolný zoznam a stanovil veľmi presné očakávania.

2. Rob prestávky, skontroluj svojich ľudí, priebežne ich orientuj a povzbudzuj

Skupina vyštartovala v tichu a zime. Také boli aj prvé hodiny ich cesty. Pretože sa pohybovali v nižších polohách, nebol výstup veľmi ťažký. Jednoducho nasledovali Thora. Po asi dvoch hodinách si urobili prestávku, napili sa a trochu sa porozprávali. Po tom, ako sa s každým porozprával a poradil im zložiť si prvú vrstvu oblečenia, ukázal Thor prstom na vrchol hory a povedal: “A to je miesto, kam ideme.”

3. Postaraj sa, aby vznikli partnerstvá a spolupráca – daj ľuďom možnosť viesť jeden druhého

Thor povedal: “Odteraz začne byť svah strmší a náročnejší. Držte sa pohromade a starajte sa o svojho prideleného partnera.” T. J. a jeho kamarát Joe boli na chvoste skupiny. Prekvapene sledovali, ako sa Thor presunul k nim.

4. Inšpiruj predných, veď zozadu a koučuj ľudí okolo seba

Joe sa spýtal Thora, prečo sa presunul dozadu. Thor odvetil: “Vpredu kráčam na začiatku, kedy je jednoduchšie udržať každého v pohybe a motivovaného. Ale keď sa veci pritvrdia, prejdem dozadu z dvoch dôvodov. Po prvé, keď som vzadu, ľudia sa viac snažia, pretože majú pocit, že už ich neťahám vpred. Cítia sa, ako keby sami viedli, aj keď len podvedome. No a po druhé, zozadu vidím lepšie, ako sa každému darí.”

Pokračoval: “Je to dlhá cesta, dnes možno 13 hodín… Dôvera a nasadenie budú stúpať i klesať. Uvidíte. Budem sa presúvať dopredu a dozadu, aby som ľudí udržal v pohybe.” Mal pravdu.

5. Skupiny majú svoje výšky i pády a ľudia reagujú na výzvy odlišne

T. J. a Joe chvíľami zmĺkli, iní zasa z času na čas zostali doskakovační. Počas jedného takého prepadu si T. J. začal pospevovať známu pesničku a všetci sa pridali. Celú najbližšiu hodiny si spievali staré piesne zo 40. rokov. Keď si nepamätali slová, vymýšľali si absurdné texty sami. Thor spieval s nimi.

Potom sa dostavil absolútny emocionálny prepad. Jedna zo žien spadla. Bola v poriadku, len mala pľuzgier na nohe z prepotených ponožiek – nesprávnych pre tento typ výstupu. Bola podráždená a ufňukaná. Všetci boli uťahaní, zmordovaní, hladní a uvrčaní. Ľudia začali prskať, ako ich tá dáma zdržiava: nesprávne oblečenie, nedostatočná kondícia. Samé posudzovanie a nulový súcit. Niekto dokonca navrhol, aby šli ďalej bez nej.

6. Neboj sa ponúknuť úprimnú pomoc, pokiaľ ju treba – ukáž, že ti na človeku záleží

Thor prišiel k poranenej žene, pozrel sa jej na nohu, zabandážoval a zalepil ju a nahradil jej ponožky inými, ktoré so sebou niesol. Potom sa spýtal skupiny: “Prečo to všetci robíte? Pricestovali ste a zaplatili ste si túto túru. Vstali ste uprostred noci a ste tu, na kopci, kým vaši priatelia sú niekde v kancelárii alebo v dopravnej zápche. Pozrite nahor. Vidíte vrchol?  Za ním!” Turisti začali výskať a hulákať. Poplieskavali sa po pleciach. Vyrazili nahor. Zhrčili sa okolo kamarátky s pľuzgiermi a vyteperili seba i ju nahor v čase, ktorý sa im zdal len nejakých 10 minút.

7. Radujte sa. Oslavujte.

Na vrcholku sa vystískali, vybozkávali, pofotili a vychutnali si úžasný pohľad na Skalisté hory. Celá skupina cítil obrovskú súdržnosť. Thorova podpora im dala pocit osobného i tímového úspechu. Nepotrebovali na to žiadny Powerpoint či “tímbilding” (v slovenskom poňatí 😉 ). Získali nádherné spomienky a lekciu líderstva, čo im vystačí na zvyšok života.

 1,167 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.