Sedem otázok, ktoré vám pomôžu zistiť emočnú inteligenciu kandidáta na pohovore

Emočná inteligencia zahŕňa sebauvedomenie, sebakontrolu, motiváciu, empatiu a sociálne zručnosti. Kandidát s týmito vlastnosťami dobre spolupracuje a dokáže sa prispôsobiť zmenám a podporovať ich.

Preto organizácie hľadajú práve takýchto kandidátov – ale ani jedna zo spomínaných čŕt sa netestuje ľahko a väčšinou sa pri odhade intervieweri spoliehajú len na svoj inštinkt. Tu je sedem otázok, ktoré vám pomôžu odhadnúť, ako na tom kandidáti skutočne sú:

  1. Čo vám najviac prekáža na iných?

Možno túto otázku nepoložíte priamo, ale porozprávate niečo o kolegovi alebo príbuznom, ktorý váš vytáča. A potom sa spýtate kandidáta, či v prác mal tiež nejakého takého kolegu – a ako s tým narábal.

Iste, prefíkaní kandidáti sa sústredia na riešenia, aby predviedli svoju akčnosť – ale vy zisťujete, ktoré veci ich rozčuľujú a ako reagujú na zvláštnosti iných ľudí. Pravdepodobne z toho viete aj odčítať, či chápu, aké dopady má ich vlastné správanie na druhých.

  1. Porozprávajte mi o dni, kedy sa pokazilo, čo sa len pokaziť mohlo

Aj tu začnete tým, že porozprávate o takomto svojom dni. Tým ho mentálne dostanete do situácie, o ktorej chcete hovoriť. Nechajte si porozprávať jeho zlý deň a ako sa s ním vysporadúval. Zisťujte, či sa nechal problémom prevalcovať, či z neho vinil iných ľudí, alebo či sa orientoval na riešenie. Naše správania máme tendenciu opakovať. Ako pristupoval kandidát k príkoriam? S čím môžeme rátať?

  1. Porozprávajte mi o kolegovi, s ktorým ste dobre vychádzali, a prečo

Podľa toho, čo porozprávajú – ako vidia sami seba? Čo si cenia na iných? Dá vám to aj predstavu o tom, nakoľko reálne vidí kandidát sám seba. Humor býva dobrý príznak (pokiaľ neznevažuje iných). Ak „dobrý“ vzťah znie ako formálny a nehumorný, tak presne taký je aj váš kandidát.

  1. Čo by som sa od vás mohol naučiť?

Toto obvykle kandidátov zmätie. Klaďte otázky z neporozumenia a tlačte na kandidáta, aby vám veci vysvetľoval. Reaguje netrpezlivo a frustrovane? Prejavuje sa netrpezlivosť nejako v jeho reči tela? Alebo sa začne pýtať on vás, aby zistil, čo presne nerozumiete? Je schopný vysvetľovať svoje predstavy zrozumiteľne? Overuje si porozumenie? Preberá zodpovednosť za to, že nakoniec pochopíte?

  1. Povedzte mi o niekom, koho obdivujete, a prečo

Vedome alebo nevedome napodobňujeme niektoré správania ľudí, ktorých obdivujeme. Je človek, ktorého obdivuje kandidát, „ľudský“, inšpiruje a povzbudzuje iných, alebo je to skôr taktický mysliteľ, ktorý radšej pracuje osamote? Tu neexistuje „správna“ odpoveď a netreba zabúdať, že často kandidáti obdivujú práve vlastnosti, ktoré sami nemajú. Počúvajte a overujte si. Dokonca sa môžete spýtať, či na tom, koho obdivujú, vidia aj niečo, čo sa im nepáči…

  1. Povedzte jednu vec, na ktorú ste skutočne hrdí – a prečo ste na ňu hrdí?

Tu ide o typickú otvorenú otázku, nech sa kandidát rozhovorí. Vôbec to nemusí byť z pracovnej oblasti. Keď hovorí o svojom úspechu, pripúšťa aj spoluúčasť iných? Hovorí o tom, aké pocity vyvolal u iných a ako iní reagovali na neho? Hovorí, ako oslávil úspech? Niekedy sú výhry skutočne individuálny výsledok, ale emočne inteligentní ľudia vedia, že veci sa nedosahujú vo vákuu.

  1. Keby ste mali svoj vlastný podnik, akých ľudí by ste doňho prijali a prečo?

Tu zistíte, čo si cení kandidát na iných a na tímoch. S akými ľuďmi by uprednostnil pracovať? Sústreďuje sa na ľudí alebo výsledky? Nakoľko by zdieľal ciele s inými? Je skôr nezávislý, alebo potrebuje byť súčasťou tímu?

Podľa článku Harveyho Deutschendorfa,7 Interview Questions For Measuring Emotional Intelligence pre Fast Company.

 2,489 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.