Šesť praktík, ktoré priťahujú talenty

Talenty začínajú byť pre podniky životne dôležitým parametrom. Ak ste líder a chcete zlepšiť schopnosť vášho podniku pritiahnuť z trhu tie najlepšie talenty, potrebujete si osvojiť praktiky excelentného manažmentu talentov. Je ich šesť:

  1. Zoznamujte sa s najtalentovanejšími ľuďmi už veľmi skoro, v časoch, kedy ich ešte nepotrebujete. Viete vymenovať jedného-dvoch špičkových ľudí pre každú kľúčovú pozíciu v svojom odvetví? Ak neviete, začnite navštevovať stretnutia vo vašom odvetví a pýtajte sa. Začnite nadväzovať kontakty s výraznými osobnosťami rôzneho zamerania. Kto sú ako ľudia a čo robia, aby si zarobili na živobytie? Čo ich zaujíma, motivuje, vzrušuje, ženie dopredu? Najlepší čas na zoznamovanie sa s ľuďmi je ten, kedy ich ešte nepotrebujete zúfalo zamestnať. Ak si k nim totiž nevytvoríte najprv dobrý vzťah, je veľmi pravdepodobné, že by ste ich museli ťažko preplácať, ak by ste ich chceli dostať do podniku; a aj keby vám prišli, možno by sa nezohriali dlho.
  2. Vytvárajte tie správne očakávania. Väčšina vrcholových manažérov a vlastníkov podniku priveľmi predáva vzrušujúce možnosti svojho podnikania a primálo predávajú seba samých. Najväčšie talenty sa však sústreďujú okolo lídrov, ktorým môžu dôverovať a ktorí sú pre nich rolový model, akému sa chcú podobať. Preto si položte otázku: „Prečo by hocijaký výborný talent chcel pre mňa pracovať?“ Špičkový plat nie je nikdy dostatočný dôvod pre tých najtalentovanejších. Tých zaujímajú aj možnosti rozvoja a rastu, priestor pre vlastnú iniciatívu a rýchle napredovanie. Na to však došli aj ostatní a teda ak sa chcete odlíšiť, musíte byť ten typ lídra, za ktorým iní radi idú. Môže to byť vaše renomé, vaša osobná sila, vaša nezlomná lojalita k vlastným hodnotám alebo povesť dobrého učiteľa či tvorcu podnetného prostredia… Keď si toto ujasníte, stanovte si veľmi presne od prvého dňa, čo sa u vás môžu naučiť, čo by sa nemohli naučiť inde, a čo od nich budete vy čakať na oplátku.
  3. Pozrite do ich srdca, nielen na ich referencie. Obvyklé životopisy podrobne popisujú dosiahnuté výsledky a kvalifikáciu, ale málo v nich nájdete o nadšení a zmysle života. To je aj v poriadku, ak hľadáte len niekoho s technickými zručnosťami. Ak však očakávate, že vaši ľudia sa pobijú s neistotou a nejednoznačnosťou a budú pritom dosahovať nevídané výsledky a prejavia inovátorské prístupy, musíte sa sústrediť na ich motiváciu, hodnoty a zmysel ich existencie. Líderstvo spočíva v tom, že hľadáte ľudí, ktorí budú meniť pravidlá hry a nie len robiť viac toho istého ako doteraz (na to stačí aj zdravý sedliacky rozum).
  4. Rozvíjajte ich. Tie najlepšie talenty majú obvykle vždy miesto (inak by neboli najlepšie). Keď rozvíjate biznis, šťastie je dôležité – ale nečakajte, že dostanete hotových ľudí, ktorí budú stepovať pred vašimi dverami, či nemáte pre nich miesto… Pestujte si tie najlepšie talenty, ktoré súčasne máte, rozvíjajte ich a zásobujte ich svojimi predstavami, cieľmi a výzvami. Buďte v styku s nimi predovšetkým človekom. Najlepšie talenty majú množstvo príležitostí. Nebuďte prekvapení, keď vám povedia „nie“. Nevzdávajte sa. Vráťte sa k nim o niekoľko rokov tak dlho, aby o vás vedeli a poznali vás, keď už budú pripravení zmeniť pôsobisko.
  5. Venujte pozornosť ich adaptácii. Mnohokrát je prekvapujúce, ako náhodilo a dobrodružne uvádzajú manažéri nové talenty do ich nového pracovného prostredia. Stratégia „plávaj alebo choď ku dnu“ je v komplexných organizáciách alebo neznámom prostredí totálne nevhodná. Nové talenty chcú uspieť. Preto od samého začiatku sa starajte o to, aby sa im darilo, a čoskoro zistíte, že ste si vybudovali suitu lojálnych spolupracovníkov.
  6. Mentorujte ich, aby ste zvýšili ich záruku úspechu. Byť mentorom je viac než len poskytovať spätnú väzbu a múdru radu. Je to cesta, ktorá sa zakladá na vzájomnom odhodlaní poznávať a objavovať. Vašou primárnou odmenou je úspech niekoho iného. Skutočné talenty rýchlo vycítia, ak vás zaujíma len to, čo môžu oni urobiť pre vás – a len čo nájdu zelenší pasienok, zdupkajú.

Ako to vyzerá s týmito šiestimi praktikami vo vašom podniku? Nespoliehajte sa len na svoj úsudok – spýtajte sa tých talentov, ktoré v ňom máte dnes. Je veľmi dobre možné, že ich odpovede vám pomôžu nájsť oblasti, kde jednoduchou úpravou postupov dokážete úžasne zvýšiť príťažlivosť vašej firmy v očiach mladých talentov.

 1,449 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.