Sila zoznamov

Zoznamy dokážu posunúť pracovníkov k aktivite, hovorí Jac Fitz-enz z Human Capital Source.

„Jeden vysokoškolský profesor sa so mnou kedysi podelil o lekciu, ktorú ho naučilo 25 rokov učenia.

‚Môžete hovoriť kvetnato o nejakej téme, popisovať, ako funguje, a dúfať, že to študenti pochopia – a oni budú sedieť a pozerať na vás a ani ruka sa nepohne, aby si robila poznámky. Ale ak poviete, že ide o 10 skutočne podstatných vecí, ktoré potrebujú vedieť, odrazu začnú loviť pero a papier a robiť si dychtivo poznámky v očakávaní jedinej a absolútnej pravdy.‘

Ľudia majú radi veci, ktoré prichádzajú ako jednoduchý výpočet. Čísla poskytujú pocit jasnosti, priezračnosti a istoty. Skrátka, zoznamy majú schopnosť vyburcovať k akcii aj vtedy, kedy slová padajú na hluché uši. Len si spomeňte na ‚10 najobdivovanejších firiem‘ alebo ‚7 zvykov úspešných ľudí‘ alebo ‚6 vecí, ktoré by žiaden manažér nemal robiť‘. To všetko sú zoznamy – a tešia sa preto obľube, lebo triedia veci prehľadným spôsobom.“

Existujú dva druhy zoznamov. Jeden dostávame zvonka, druhý si robíme sami. Ten druhý má väčšiu moc.

Ale ako sa to dá využiť pri riadení ľudí?

„Za desaťročia práce som sa naučil, že najlepšie získate zaangažovanosť ľudí, ak ich osobne zapojíte do procesu riešenia problému alebo hľadania nápadov. Od svojich ľudí som žiadal, aby zostavovali zoznamy, ako ošetrovať problémy. Sprvu boli reakcie viac než vlažné, ale časom sa z nich vyvinulo plodné cvičenie.

Malo to dva dôvody. Prvý bol, že sme problémy riešili rýchlejšie; druhý bol, že môj tím cítil väčšiu zodpovednosť za úlohu, ktorú riešil, a preto viac nasadil.

Zoznamy som používal viacerými spôsobmi. Napríklad keď sme mali porady, kde sme zdieľali nové informácie a diskutovali o problémoch, žiadal som ich, aby si zostavili na základe vlastných skúseností osobný zoznam.

Nebojte sa cítiť pri práci so zoznamami potešenie. Koniec-koncov, potešenie je možno najzdravší spôsob, ako radiť tím. Každý potrebuje mať v živote nejaké potešenie.

Takže: urobte si svoj osobný zoznam piatich vecí, ktoré radi robíte a pôsobia vám potešenie. A potom choďte a urobte ich.“

 1,291 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.