Skutoční lídri myslia ako vlastníci

Kariéra manažéra začína obvykle nadradenou expertízou a dobrými výsledkami. Za to sa dostáva do vedenia tímu, oddelenia, neskôr celého útvaru.

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z niekdajšieho blogu z 21. júna 2016.

Ale ak chce z tejto úrovne postúpiť ešte vyššie a neodrezať sa od ďalšej kariéry, potrebuje svoj obvyklý úzky pohľad rozšíriť a začať myslieť nie ako odborník, ale ako podnikateľ – ako spoluvlastník firmy, v ktorej pôsobí. Miesto optimalizovania činnosti vlastného útvaru a zvyšovania jeho efektívnosti potrebuje začať pozerať za jeho hranice, na celý hodnototvorný proces podniku a akým spôsobom jeho útvar tvorbu hodnoty podporuje. Niekedy paradoxne neefektívne fungovanie jedného útvaru odpružuje činnosť iného útvaru a pomáha zvyšovať efektívnosť tam, kde je proces na ňu najcitlivejší.

Ak sa manažér nechce uzatvoriť v svojom útvarovom domíniu, potrebuje o veciach začať rozmýšľať v širších súvislostiach, z mnohých strán, a zvažovať potreby všetkých zainteresovaných. Takže ak chcete v svojej kariére postúpiť ďalej, začnite premýšľať ako spoluvlastník celej firmy, nie vlastník útvaru. Keby ste boli vlastník firmy, aké problémy by ste videli (u seba i v iných útvaroch) a aké príležitosti by ste vedeli nájsť? S kým by ste sa potrebovali poradiť alebo začať spolupracovať na riešeniach? Koho by ste potrebovali osloviť a zaangažovať?

Myslieť ako líder neznamená poznať na všetko vždy odpoveď, ale to znamená, že nech už riešite hocijaký problém, nikdy pritom nespúšťate zo zreteľa širší obraz.

Ako to ale dosiahnuť?

“Mysli ako vlastník” znie tak jednoducho… lenže vôbec to nie je jednoduché. Vyžaduje si to robiť niekedy aj tvrdé rozhodnutia – a to nie každý robí rád. Je to exponovaná pozícia, kde je človek vystavený všelijakým tlakom, musí niesť obrovskú zodpovednosť a zvažovať veľmi veľa aspektov, s ktorými denne nenarába. Niekedy si možno nakoniec povie, že čo sa stará, že to nie je jeho zodpovednosť…

V roli lídra to je naša zodpovednosť. Našou zodpovednosťou je zariadiť, aby sa veci diali – a to aj vtedy, ak nemáme dostatočnú expertízu. Ale stačí sa na rozhodovanie pozrieť ako na sval, ktorý dnes máme zakrnutý (alebo vyvinutý len pre oblasť, kde obvykle pôsobíme) a ktorý sa dá vycvičiť. Ako? Tým, že začneme robiť to, čo ešte robiť nevieme: brať do úvahy širší pohľad, zvažovať rôzne aspekty, pýtať si radu, pomoc a podporu od iných, robiť rozhodnutia a učiť sa z toho, ako dopadli.

Podľa knihy What You Really Need to Lead: The Power of Thinking and Acting Like an Owner Roberta Stevena Kaplana.

 2,178 total views,  4 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.