Spokojnosť s prácou vs. výkon: ako je to teda naozaj?

Denisa Minďarová, Freudenberg Filtration Technologies Slovensko, s.r.o.:

Počas tvorenia akčného plánu personálneho oddelenia pre rok 2015 som od kolegyne dostala priamu otázku. Spýtala sa ma, čo chcem naozaj dosiahnuť v oblasti ľudských zdrojov, tak som sa hlboko zamyslela nad jej otázkou a ako prvé si predstavila, ako sú všetci naši zamestnanci spokojní, táto spokojnosť sa premieta do vyššieho výkonu, a tým do firemnej pohody, dobrej nálady konateľa a do úsmevov najdôležitejších ľudí z našej centrály.

Spokojnosť s prácou pod lupou

Na tému čo je to spokojnosť s prácou a kedy si môžeme povedať, že sme s prácou spokojní sme si na personálnom oddelení urobili malý brainstorming. Napriek rôznym formuláciám sme sa obsahovo zhodovali: spokojní s prácou sme vtedy, keď sa ráno zobudíme a tešíme sa do práce. 🙂

Faktormi spokojnosti s prácou sa zaoberá mnoho významných autorov, takže by som iba stručne uviedla zhrnutie podľa M. Armstronga („A Handbook of Human Resource Management Practice“, 10th edition, 2006), ktorý vo svojej publikácii zaradil medzi najdôležitejšie vplyvy na pracovnú spokojnosť: vnútorné a vonkajšie motivačné faktory, kvalitu riadenia, sociálne vzťahy s pracovnou skupinou, mieru, v akej sú zamestnanci vo svojej práci úspešní alebo neúspešní, príležitosti ku kariére, možnosť ovplyvňovať svoju prácu, podnetnosť a náročnosť práce. Verím, že snahe o vyšperkovanie jednotlivých vplyvov bola obetovaná nejedna kariéra zanieteného personalistu. Aký je však skutočný vzťah medzi pracovnou spokojnosťou a výkonom?

Slepá ulička?

Mnoho riadiacich pracovníkov sa domnieva, že rast spokojnosti s prácou povedie k zlepšeniu výkonu jeho podriadených, a vlastne to znie celkom rozumne. Faktom však je, že neexistujú žiadne dôkazy vychádzajúce z výskumu o existencii silného pozitívneho vzťahu medzi spokojnosťou s prácou a výkonom. Keď si tento vzťah rozmeníme na drobné, je pravdou, že spokojný pracovník nemusí byť vysoko výkonným a naopak, vysoko výkonný pracovník nemusí byť automaticky spokojným.

V. Vroom („Work and Motivation“, 1964) vyjadril výkon ako P = M x A (P ako výkon – Performance, M ako motivácia – Motivation, A ako schopnosť – Ability). Tento vzťah nám hovorí, že výkon závisí od dvoch veličín: motivácie a schopnosti.

A vychádza slnko …

Ciest, ako sa dopracovať k zvýšeniu výkonu je veľa. Vychádzajúc z formulky V. Vrooma je našou firemnou povinnosťou zaistiť znalosti a schopnosti pracovníkov, ktoré sú potrebné k dosiahnutiu požadovaného výkonu a motivovať ich k jeho dosiahnutiu, nielen však pomocou finančnej odmeny (veď dobre vieme, že iba to už dávno nestačí), ale jasným definovaním cieľov, pre ktoré si ich ako správni lídri musíme vedieť získať.

Fotografia autorky z tlačenej verzie časopisu.

 4,197 total views,  9 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.