Spolupracujeme s kolegom, ktorý nám ide na nervy

Niekedy potrebujete spolupracovať s niekým, koho nemáte veľmi v láske. Dokonca ani nemusí byť toxický alebo problémový – stačí, ak máte dosť odlišné povahy. Jednoducho vám ide na nervy – celou osobnosťou, alebo len nejakým svojím prejavom.

Ak sa nachádzate v podobnej situácii, potrebujete si pripomenúť jedno: je pravda, že nemusíte vychádzať s každým, ale v každej spolupráci sa dokáže skrývať niečo hodnotné. Môžete – a mali by ste sa – učiť z každej situácie, do ktorej sa dostávate – a teda aj od každého, koho stretnete.

Naučte sa pozorovať sami seba v danej situácii. Pozrite sa úprimne a bez racionalizovania na to, ako sa situácia poskladala, z čoho pramení napätie a ako k nemu prispievate vy svojím prístupom. Podstata napätia je, že prebieha vždy medzi dvoma pólmi – a vy ste jeden z nich. Možnože práve vaša reakcia na situáciu predstavuje jadro problému – ale to je vlastne dobre, pretože situáciu alebo toho druhého človeka kontrolovať nemôžete, kým svoju reakciu áno. A za každou reakciou stojí nejaké presvedčenie. Ktoré vaše presvedčenie zodpovedá za to, že reagujete podráždením? Je naozaj platné? Nedalo by sa pre spoluprácu s touto osobou modifikovať do podoby, v ktorej by vás situácia už nedráždila?

Snažte sa pochopiť uhol pohľadu a prístup toho druhého. Všetko, čo sa nám zdá neracionálne, je neracionálne v našich očiach – ale pretože ľudia nemajú tendenciu správať sa neracionálne, musí existovať uhol pohľadu, z ktorého aj to zdanlivo neracionálne správanie toho druhého začne dávať zmysel. Miesto toho, aby ste sa nad tým druhým okamžite zavzdušnili a označili ho za neprispôsobivého, začnite sa pýtať: Prečo sa správa tak, ako sa správa? Čo ho k tomu vedie? Aké motívy má? Z akých predpokladov vychádza? Ako vníma on mňa? Čo odo mňa asi tak očakáva alebo potrebuje? Ak máte obaja spoločný cieľ, máte aj záujem vyriešiť svoje vzťahové napätie. Často zistíte, že keď začnete brať ciele a motívy toho druhého za rovnako platné ako tie vaše, objaví sa spôsob, ako sa dopracovať k vzájomnej dohode.

Miesto kritizovania alebo doťahovania sa pomenujte problém a riešte ho. Ak chcete lepšie spolupracovať, je vhodnejšie presunúť sa od súťaženia k spolupráci. Jedna z taktík je “odovzdať” problém tomu druhému. Priamo ho oslovte, pomenujte, čo vám prekáža, a nechajte toho druhého, nech sa tiež vyjadrí: “Mám pocit, že nespolupracujeme tak dobre, ako by sme mohli. Ako to vidíš ty? Čo by sme mohli spraviť, aby bola spolupráca efektívnejšia?” Tým, že toho druhého žiadate o otvorený úsudok a staviate sa do pozície toho, komu treba poradiť, ho často dovediete k tomu, že vám prezradí svoje vlastné motívy.

Klaďte viac otázok. Obvykle, keď nám niekto ide na nervy, snažíme sa mu všetko “povedať” – len aby sme obmedzili nepríjemnú komunikáciu. Tým však dosahujeme, že sa začne cítiť ako menejcenný, ako niekto, o koho názor nestojíme. Oveľa viac dosiahneme, ak začneme klásť otázky a pri sporných bodoch si vyjasňovať stanoviská (najlepšie cez otvorené otázky). Tým vzniká priestor pre komunikáciu a vzájomné dolaďovanie pozícií – pokiaľ sa vieme držať na uzde a skutočne načúvame tomu, čo ten druhý hovorí.

Niektoré konflikty sú dané rozdielnym typom osobnosti. Skúste odhaliť, akého typu ste vy a akého typu je ten druhý človek, a potom si u oboch typov porovnajte motivácie. (Môžete využiť napr. typológiu MBTI alebo DISC; obe sa dajú dnes už urobiť aj na nete.) Ak máte spolupracovať po dlhú dobu, môžete si urobiť obaja test a porovnať si výsledky. Mnohokrát to prispeje k tomu, že získate lepšie pochopenie pre prístup a motiváciu toho druhého a možno aj pre to, na aké vaše celkom podvedomé ťahy bude reagovať negatívne. Takto si viete vzájomne povedať, čo si navzájom nebudete robiť a ako sa budete voči sebe správať, aby to viedlo ku kvalitnej spolupráci.

Požiadajte o pomoc. “Si vo firme dlhšie ako ja. Čo by som mal robiť viac, menej alebo inak?” Týmto dokážete zmierniť napätie v situácii a vyštartovať doteraz nefunkčný vzťah znova z nuly, pretože tomu druhému ukazujete, že si jeho skúsenosti ceníte.

Adaptované z článku How to Collaborate with People You Don’t Like Marka Nevinsa.

 1,212 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.