Stabilne vysoké výkony?

Karin Pryor popisuje v svojej knihe, ako trénovala delfína urobiť po sebe 10 skokov. Aby posilnila tento vzorec správania, dostal delfín po každom desiatom skoku odmenu. Ale bez posilnenia nemožno očakávať dostatočné množstvo želaných reakcií – keď je delfín odmeňovaný po každom desiatom skoku, veľmi rýchlo sa naučí, že sa pri predchádzajúcich deviatich nemusí až tak namáhať. Kvalita jeho výkonu klesne.

Tú istú reakciu možno pozorovať, keď pracovníci dostávajú svoj plat každé dva týždne. Vedia, že sa od nich očakáva istý výkon, za ktorý dostávajú pravidelne plácu. Problém spočíva v tom, že väčšinou robia len toľko, aby dostali svoj plat, pretože chýba efekt prekvapenia. V pracovnom svete sa pláca automaticky predpokladá. Ale keď je stimul výlučne finančnej povahy, urobí väčšina ľudí len to, čo sa od nich v každom prípade očakáva, a nasadia len minimum svojho potenciálu na to, aby získali plat.

Keď firma príležitostne vyrukuje s prekvapením – napr. pochvala, prémie, povýšenie a iné stimuly -, bude sa zamestnanec mimoriadne snažiť, pretože dúfa, že jeho snaha bude uznaná a odmenená. Tieto prekvapenia nemajú byť vopred kalkulovateľné, pretože inak stratia svoju účinnosť a budú sa považovať za samozrejmosti, ktoré potom ovplyvnia správanie. Meňte formu odmeny a dosiahnete lepšie výsledky pri zaktivizovaní svojho tímu.

Existuje ešte tretí nástroj, ktorý možno nasadiť – techniku “jackpot”. Napríklad keď delfín nedostáva pravidelne jednu rybu, ale príležitostne dve-tri odrazu, potom očakáva, že čoskoro si zasa príde na svoje, len ak sa bude mimoriadne snažiť. To je preňho dostatočným motívom, aby sústavne podával čo najvyššie výkony.

Ľudia reagujú podobne. Keď pracovníci dostanú odmenu, ktorá je nepomerne vyššia než to, čo očakávali, vytvárate tým motivačnú bázu, ktorá ich bude poháňať k čoraz vyšším výkonom, pretože majú vidinu novej mimoriadnej odmeny. Ten istý princíp spôsobí zázraky aj pri výchove detí!

 10,152 total views,  9 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.