Ste zaneprázdnení a vyťažení, alebo máte čas?

Spozorovali ste už, že keď sa spýtate v podniku niekoho, ako sa má, s najväčšou pravdepodobnosťou vám porozpráva, ako je zavalený prácou a nestíha? Len zriedkavo sa dopočujete „ďakujem, mám sa dobre“. To preto, že vo väčšine podnikov panuje tichá dohoda, že ľudia by mali byť veľmi zaneprázdnení (alebo sa tak aspoň tváriť), pretože inak nie sú až takí dôležití.

Odpovede „je to v pohode“ alebo „mám dosť voľného času“ veľmi nepozdvihnú ani váš status v podniku, ani vašu kariéru.

Ale byť po celý čas plne vyťažený alebo preťažený môže predstavovať problém, najmä ak ste na pozícii, kde potrebujete navrhovať stratégiu, reagovať na zmeny a riziká, optimalizovať procesy či organizovať výsledky. Znamená to totiž, že nemáte dostatok času na to, aby ste premýšľali, skúmali a modelovali. A keď ide o rozhodovanie strategického dopadu, premýšľanie je jedna z najdôležitejších súčastí.

Pre manažérov vo vrcholovej pozícii je veľmi jednoduché byť stále v behu. Vždy je nejaký míting či rokovanie, ktorého sa treba zúčastniť, nejaká cesta, ktorú treba absolvovať. Lenže to nie je to, za čo sú platení. Sú platení za to, aby dôkladne premýšľali o budúcnosti podniku či útvaru.

Poznáme príklady úspešných biznis-lídrov, ktorí si to uvedomujú. Napríklad Bill Gates bol povestný tým, že dvakrát do roka sa zavrel na týždeň na neznámom mieste a premýšľal o budúcnosti Microsoftu bez vyrušovania. Podobne Warren Buffett hovorieval: „Nástojím na tom, aby sa takmer každý deň hodne času strávilo len tým, že sedíme a premýšľame.“

Ak si na premýšľanie neviete urobiť čas, tak najskôr preto, že ste nie dostatočne zorganizovali svoju firmu, útvar, oddelenie, a preto musíte byť na mieste a hasiť požiare. Ale súčasne to znamená aj to, že riskujete, že sa pustíte cestičkami, ktoré z hľadiska trendov a budúceho vývoja povedú do záhuby, alebo aspoň do povážlivých ťažkostí.

 2,249 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.