Stres je nákazlivý

Viete, že stres je “chytľavý”? Náš mozog je nastavený tak, aby zachytával, preberal a šíril emócie iných ľudí. Už len pohľad na niekoho vytočeného alebo vynervovaného dokáže vynervovať a podráždiť aj nás – a pritom je jedno, či to bol len nevyspatý nočný vrátnik alebo náš nervácky nadriadený.

Ale skutočným problémom to začína byť v “open space” kanceláriách, kde každý vidí, počuje a vníma každého a kde sme vystavení sústavnému bombardovaniu verbálnymi i neverbálnymi signálmi od ostatných.

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z blogu z 11. júla 2016.

Preto je také dôležité nájsť si spôsob, ako sa vyhnúť preberaniu stresu od iných:

  • Reagujte vedome, nie automaticky. Miesto toho, aby ste sa nechali vynervovať negatívnymi ľuďmi, snažte sa mať s nimi súcit alebo im pomôcť. Nikto nie je úmyselne negatívny (s výnimkou zopár narcisistických jedincov), len podvedome reaguje na niečo, čo ho podráždilo.
  • Buďte si vedomí toho, čo svojou reakciou spúšťate. Vytvorte si pozitívne ťahy, ktorými budete reagovať na stres a negativitu. Keď na vás niekto zagáni, odpovedzte úsmevom. Keď sa vás niekto spýta, ako sa máte, odpovedzte radšej “výborne”, než aby ste začali nariekať nad preťaženosťou. Pamätajte si – len čo začnete prenášať svoj stres na toho druhého, začne byť vystresovaný aj on a začne vám ako zrkadlo váš stres odrážať späť, prípadne ho ešte zosilní.
  • Predprogramujte sa. Než vstúpite do prostredia plného negativity, pripomeňte si veci, za ktoré ste vďační a ktoré sa podarili. Toto robte zakaždým, keď narazíte na negativitu a stres – nedovoľte jednej udalosti, aby skreslila vaše celodenné vnímanie.

 3,120 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.