Štúdie spájajú plachosť s inteligenciou

Nedávna štúdia Lakehead University zistila, že ľudia, ktorí sa označujú ako „sociálne plachí“, majú aj vyššie skóre u inteligenčných testov, ktoré testujú verbálnu inteligenciu. Ľudia, ktorí mali diagnózu „úzkostlivosť“ a „depresia“, sa lepšie držali v lingvisticko-verbálnom testovaní ako ľudia bez úzkosti.

Iná štúdia, publikovaná v European Journal of Psychology, zistila, že vysoko úzkostliví účastníci rýchlejšie odhaľovali možné ohrozenia a reagovali na ne rýchlejšie ako ostatní účastníci.

„Teória sociálnej obrany (Ein-Dor et al., 2010) hovorí, že v ohrozujúcich situáciách ľudia s vyššou úzkostlivosťou rýchlo odhalia prítomnosť ohrozenia, potom upozornia ostatných členov skupiny na ohrozenie a potrebu chrániť sa. Na potvrdenie tejto hypotézy sme zistili, že účastníci s vyššou úzkostlivosťou sa nedali odradiť od pomenovania ohrozenia.“

Jedno z vysvetlení je, že úzkostliví jedinci majú aj tendenciu byť ochranárski voči iným. V prírode zvieratá, ktoré dokážu rýchlejšie zistiť a ošetriť ohrozenie, majú väčšiu šancu prežiť. Niektoré druhy zvierat si dokonca umelo v svojom strede udržujú úzkostlivých jedincov a spoliehajú sa, že si skôr všimnú nebezpečenstvo ako iní. Je teda možné, že úzkostlivosť je vlastne evolučná výhoda? Môže úzkostlivosť byť tá „supersila“, ktorá nám pomáha riešiť problémy, odhaľovať ohrozenia a vyhýbať sa nebezpečenstvu?

 1,151 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.