„Tak…, ako aj…“ Paradoxné zvyky výrazne úspešných

Keď si budete googliť „charakteristiky úspešných ľudí“, zrejme sa dostanete až k stanfordskému Marshmallow experimentu, ktorá doložil, že kľúčovým faktorom úspechu je schopnosť oddialiť odmenu.

Podľa niektorých psychológov za úspešnosť zodpovedná vnútorné nastavenie. Carol Dweck napríklad hovorí, že kým obyčajný človek vníma svoje schopnosti ako konštantu, ktorá mu niečo umožňuje a niečo nie, úspešní ľudia ich vnímajú ako premennú, ktorú dokážu ešte rozvíjať. Inými slovami, úspešní ľudia sa sústreďujú na sebarozvoj a nepoddávajú sa tomu, čo považujú za svoje slabé stránky.

Iná štúdia na univerzitách Penn State a Duke zas doložila silnú koreláciu medzi sociálnymi zručnosťami a úspechom. Deti s vyvinutými sociálnymi zručnosťami boli v neskoršom živote úspešnejšie ako deti s nevyvinutými sociálnymi zručnosťami, ktoré boli vytlačené skôr na okraj spoločnosti.

Ale prečo je v tejto oblasti toľko rozličných teórií a každá sa pritom opiera o vedecké dôkazy? Travis Bradberry si myslí, že najskôr preto, že vysoko úspešní jedinci sú komplexní – tak komplexní, že ich vlastnosti nevylučujú svoj pravý opak, a preto vyzerajú byť paradoxné. Jednoducho miesto „buď-alebo“ fungujú títo ľudia na „tak – ako aj“.

Sú zdvorilí, ale nemajú najmenší problém rozkývať čln. Nikdy sa neuspokojujú so stavom vecí. Sústavne sa pýtajú „čo ak …?“ či „a prečo nie…?“ Neboja sa spochybniť obvyklé prístupy a poznatky, ale nikdy nevíria vodu len pre potešenie z vírenia vody – robia to, pretože sa snažia veci zlepšovať. Ale aj pri všetkom vírení vody sú slušní a ohľaduplní a nepriťahujú pozornosť na chyby iných len preto, aby ich ponížili. To však neznamená, že sa len posadia a nechajú ľudí ísť robiť hlúposti. Ak niečo nefunguje a treba zmeniť prístup, nemajú problém pomenovať to.

Sú hlboko zapálení, ale na svoju prácu majú racionálny a objektívny pohľad. Úspešní ľudia žijú a dýchajú svojou prácou, ale nedovoľujú, aby im to pokrivilo videnie. Majú schopnosť poodstúpiť, pozrieť kriticky na vlastnú prácu a ak nájdu chyby, akceptovať ich. Ak je to pohroma, priznajú to, pretože si uvedomujú, že bude lepšie skúsiť nový prístup než vypustiť z rúk nepodarok a ešte sa naň aj podpísať. Táto schopnosť odstupu im pomáha aj ľahšie akceptovať napríklad kritiku od iných a nevziať ju osobne.

Myslia konvergentne i divergentne. Konvergentné myslenie je to, čo merajú inteligenčné testy: racionálne myslenie, ktorého produktom je obvykle jediná správna odpoveď. Divergentné myslenie, naopak, je menej presné. Je o tvorení nápadov a kladení otázok, na ktoré sa nedá jednoznačne odpovedať áno/nie. Oboje je dôležité. Je jedno, aké vysoké IQ vám namerajú – ak nie ste schopní myšlienkovo prekračovať zabehané štruktúry, nebudete úspešní. Na druhej strane potrebujete racionálne myslenie, aby ste posúdili, či vaše nápady sú rozvíjaniahodné. Preto je tento paradox taký dôležitý.

Sú plní energie a súčasne pokojní. Úspešní ľudia ako keby mali nevyčerpateľnú zásobu energie, ak ide o veci, na ktorých im záleží, ale nie sú prešponovaní. Dokážu svoju energiu udržať pod kontrolou. Tvrdo pracujú a plne sa sústreďujú na to, čím sa práve zapodievajú, ale nesilia sa a to, čo robia, pôsobí zábavne a ľahko. Niektorí ľudia sú tak plní energie, že sú hyperaktívni a nesústredení a stále preskakujú od jednej veci k druhej. Úspešní ľudia vedia, ako svoju energiu dávkovať tak, že veci posúva dopredu a nepoškodzuje ich.

Radi pracujú a hrajú sa. Úspešní ľudia sú akoby stelesnením okrídleného „rob, čo miluješ, a už nikdy v živote nebudeš pracovať“. Pretože majú radi to, čo robia, hlboko ich uspokojujú, bavia a inšpirujú brainstormingy, riešenie problémov a vypracovávanie náročných projektov. A aj keď berú svoju prácu smrteľne vážne, to potešenie a radosť, ktorú z nej získavajú, celkom zmazáva hranicu medzi prácou a hrou.

Sú ambiverti. Ambivert je osoba, ktorá má rovnako prejavy introverta, ako aj extroverta. Úspešní ľudia reagujú ako introverti alebo extroverti podľa toho, čo si vyžaduje situácia. Dokážu sedieť v úzadí konferenčnej miestnosti a načúvať, čo sa deje, ale rovnako dobre dokážu vyjsť na pódium, uchopiť mikrofón a osloviť obrovský zástup – a v jednej i druhej polohe sa cítia úplne komfortne.

Sú naivní a chytrí súčasne. Nikto netvrdí, že inteligencia nie je dôležitá súčasť úspechu, ale mnohí úspešní ľudia majú navyše nedostatok uvedomenia (alebo možno rešpektu) tých typov obmedzení, ktoré iní slepo akceptujú. Nie sú obmedzovaní tým, čo iní tvrdia, že je nemožné.

Sú súčasne pokorní i hrdí. Byť hrdý na svoju prácu je absolútna podmienka úspechu, ale úspešní ľudia vedia, že by neboli tam, kde dnes sú, bez ľudí, čo kráčali pred nimi a tých, s ktorými spolupracovali cestou. Vedia, že svoj úspech nezískali sami a vo vzduchoprázdne, a pretože sa za to nehanbia, nemajú nutkanie nikomu nič dokazovať. Práve z tohto dôvodu mnohí úspešní ľudia pôsobia pri osobnom stretnutí navonok ako pokorní a s nohami pevne na zemi.

Autor: Dr. Travis Bradberry je spoluautor bestselleru Emotional Intelligence 2.0 a spoluzakladateľ firmy TalentSmart, firmy špecializujúcej sa na tréning emocionálnej inteligencie.

 

 3,030 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.