Terminátor na dosah?

Vedci vo Facebooku zastavili program umelej inteligencie (AI) po tom, čo si vytvoril svoj vlastný jazyk. Správu doniesol Digital Journal.

Program si vytvoril kódové slová na zjednodušenie komunikácie a vedci ho zastavili, len čo si uvedomili, že už nepoužíva angličtinu.

Nastal prípad, pred ktorým varoval kedysi Elon Musk. Upozornil, že čo sa týka regulácie umelej inteligencie, potrebujeme byť proaktívni, nie reaktívni, pretože ak budeme reagovať, môže už byť neskoro. Vtedy Mark Zuckerberg zareagoval, že Muskove slová sú „totálne nezodpovedné“, na čo Musk odvetil, že Zuckerbergov „vhľad do problematiky je obmedzený“.

Prípad, ktorý viedol k zastaveniu programu, nie je prvý. Vo všetkých predchádzajúcich prípadoch sa umelá inteligencia vzdala angličtiny a začala si vytvárať svoj vlastný jazyk. Vety tohto jazyka sú dokonale racionálne pre program, ale ľudia im nerozumejú – a tým pádom strácajú kontrolu.

 

 2,330 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.