„V mojej snahe po kontrole som sa pustil mikromanažovať; dopad bol ubíjajúci.“

Doug Rauch, ex-prezident firmy Trader Joe‘s:

„V mojej snahe po kontrole som sa pustil mikromanažovať; dopad bol ubíjajúci.“

Zotavujem sa z kontroloholizmu – a predpokladám, že sú tomu vystavení mnohí ľudia vo vrcholových pozíciách. To, že som o tomto probléme netušil, skoro zabránilo mojej firme expandovať.

Keď sme mali expandovať s Trader Joe‘s na východ Spojených štátov, museli sme priberať celkom nových ľudí. Museli sme ich naučiť úplne všetko o nákupnej filozofii Trader Joe‘s, o organizačnej kultúre a o všetkých tých drobnostiach, vďaka ktorým sme mali úspech. No a podľa mňa to nemohol nikto urobiť lepšie ako ja, pretože nikto nemal tie poznatky čo ja. A tak som veselo mikromanažoval expanziu.

Tak nejako po roku sa ľudia už všetko potrebné naučili. Kultúra bola vybudovaná, držali sa filozofie. Lenže ja som to nevidel. V mojej snahe udržať všetko pod kontrolou som si akosi nevšimol, že už by bolo dobre zľaviť z toho sústavného trénovania a nechať ľudí robiť svoju prácu a zaujať roly, na ktoré boli prijatí. Pokračoval som v mikromanažovaní. Účinok bol zadúšajúci, a to predovšetkým u nákupcov, jadra našej organizácie. Vždy som hovoril, že nákupný tím, ktorý nerobí aj chyby, je nanič – a teraz som ich nenechal robiť chyby a učiť sa z nich… Začali sa báť riskovať, a prejavovalo sa to už i na obchodoch.

Našťastie sa našla jedna zo skúsenejších nákupkýň, ktorá zozbierala odvahu a upozornila ma na to…

Ako som sa postupne odúčal od mikromanažovania, spoznal som, ako veľmi bráni ostatným ľuďom rozvíjať sa a vyniknúť. A tak som sa prestal sústreďovať na problémy a začal som sa venovať ľuďom, čo problémy riešili. Miesto „skús toto“ som sa začal pýtať „a čo by sme podľa teba mohli urobiť?“ Uspokojenie z toho, keď som niečo urobil sám a tak, ako som si to predstavoval, som nahradil radosťou z pozorovania iných, ako robia veci po svojom a majú s nimi úspech.

 7,692 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.