Vaši kolegovia ovplyvňujú vaše zdravie!

Aký pocit máte zo svojich kolegov? Pokiaľ by ste vašu odpoveď nerozposlali po podniku mailom, pouvažujte, ako by ste mohli prispieť k zlepšeniu svojich vzťahov na pracovisku.

Priateľské ovzdušie na pracovisku môže viesť k lepšiemu psychologickému zdraviu, vraví jedna zo štúdií publikovaných v časopise Personality and Social Psychology Review.

Tím výskumníkov pod vedením Dr.  Niklasa Steffensa z University of Queensland vyhodnotila štúdie na vzorke približne 19.000 respondentov z rôznych odvetví priemyslu a služieb. Účastníci odpovedali na otázky týkajúce sa práce, vzťahu s kolegami a pocitov voči podniku, pre ktorý pracovali. Takisto poskytovali informácie o svojom fyzickom a duševnom zdraví.

Tí, ktorí mali silne vyvinutý dobrý vzťah ku kolegom, mali v priemere menej fyzických a psychických problémov ako tí, ktorí mali na pracovisku negatívne vzťahy.

Výskumníci veria, že za to môže pocit spolupatričnosti, zmyslu a cieľa, ktorí ľudia získavajú z účasti v rôznych sociálnych skupinách – všetko faktory, ktoré sa doložiteľne spájajú s dopadmi na zdravie. Ľudia dobre ukotvení v sociálnom prostredí zriedkavejšie vyhoria, sú menej nedôverčiví a majú väčší pocit istoty a bezpečia. Všetko toto sa potom prenáša aj do vzťahov na pracovisku, ktoré sa otvárajú spolupráci a vzájomnej dôvere.

Ak vás tieto informácie vedú k tomu, že chcete zlepšiť svoje vzťahy na pracovisku, skúste položiť svojim kolegom tieto štyri otázky:

  1. Existuje na tom, čo dnes robím, niečo, čo by som mal robiť častejšie?
  2. Existuje na tom, čo dnes robím, niečo, čo by som mal robiť menej často?
  3. Existuje niečo, čo dnes nerobím, ale čo by som mal ododnes začať robiť?
  4. Existuje na tom, čo dnes robím, niečo, čo by som podľa teba mal úplne prestať robiť?

Počúvajte pozorne, nech už vám povedia čokoľvek. Vyhnite sa nutkaniu začať sa brániť alebo vysvetľovať. Ticho počúvajte a požiadajte o špecifické príklady, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť ich uhlu pohľadu. Nakoniec im poďakujte a postarajte sa, aby aspoň niečo z ich pripomienok sa okamžite premietlo do vášho správania.

 1,406 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.