Vediete nový tím? Vyhnite sa týmto trom chybám

Keď nastupujete do pozície nového manažéra tímu alebo preberáte projektový tím po niekom inom, ste v nevýhodnej situácii. Ľudia sú zvyknutí na spôsob, akým veci robil ich predchádzajúci šéf, a len neochotne upravujú svoje zabehané rutiny.

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z niekdajšieho blogu z 3. júna 2016.

Ak chcete vzájomné privykanie urýchliť, vyhnite sa týmto trom častým chybám:

  1. Pozicionujete sa skôr ako priateľ než líder. Keď príliš veľa času a energie míňate na vybudovanie si kamarátskych vzťahov s podriadenými, väčšina z nich nebude mať jasno v tom, nakoľko pevne držíte opraty v rukách a či vás skutočne treba poslúchať. V práci potrebujú členovia tímu mať dôveru v svojho šéfa a jeho rozhodnutia.
  2. Zavzdušňujete sa nad tým, aké nedostatky tím má. To, v čom sú vaši ľudia dobrí a v čom nie, je dopadom toho, ako ich viedol predchádzajúci šéf a čo od nich očakával. Nemá význam hromžiť ani na neho, ani na nich… Význam má dohodnúť si s členmi tímu, čo od nich budete požadovať, a vybudovať prostredie a podporu na to, aby to dokázali poskytnúť.
  3. Pokúšate sa príliš rýchlo si vydobyť dôveru. Tím potrebuje svoj čas. Potrebuje najprv zažiť, ako sa správate pri nepríjemných situáciách. Dovtedy bude prílišná otvorenosť skôr prekážkou. Ak chcete proces budovania dôvery urýchliť, rozoberajte aspoň spočiatku s tímom veci, úlohy a situácie, pýtajte sa ich, ako to vidia oni, a rozprávajte im na oplátku svoj uhol pohľadu. Len čo vedia, čo od vás môžu očakávať, začne ich dôvera vo vás rásť.

 2,249 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.