Veríme viac počítaču ako človeku?

Umelá inteligencia (UI) sa už medzičasom presadila aj v bežnom živote: stroje prekladajú a navigujú najlepšou možnou cestou z bodu A do bodu B. Prieskum, ktorý robil digitálny zväz Bitkom, však ukazuje, že ľudia v istých situáciách dokonca radšej prenechajú rozhodnutie UI ako človeku z mäsa a kostí…

Prieskum obsiahol asi 1000 osôb nad 14 rokov. Podľa neho približne 5% respondentov hovorí, že pri žiadosti o kredit akceptujú skôr rozhodnutie UI ako bankového poradcu. 10% by sa pri súdnom konaní (napr. pri autonehodách) podriadilo radšej rozhodovaniu UI než nejakého sudcu. 9% by o zvýšenie platu požiadalo radšej UI ako vlastného nadriadeného. Pri tomto nastavení by ani zákaznícky servis založený na UI nemal predstavovať problém.

Preto v období, kedy ľudia začínajú strácať dôveru v nestrannosť a neovplyvnenosť iných ľudí nadobúdajú aj v HR rôzne “odosobnené” možnosti na význame – napr. taký “kiosk” (Manažér 87).

Ako to vidíte vy? Stretávate sa s podobnými situáciami na pracovisku?

 3,637 total views,  9 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.