Všade samé problémy

dňa

“Ak všade, kam sa pohnete, natrafíte na problém, tak hádajte, kde je problém?” — Sue Fitzmaurice

Všímate si prevažne to zlé alebo to dobré? Ak vo všetkom vidíte problém, máte v sebe niečo, nejaké očakávanie alebo predpoklad, ktorý nemusí byť nastavený optimálne.

To, čomu venujeme pozornosť, vnímame zosilnene. V živote sú dobré i problematické veci. Ak vnímame hlavne tie problematické, tak to značí, že máme vstupné filtre nastavené na vyhľadávanie problémov.

Na jednej strane je to v práci dobre, pretože vychytávame všetky chyby.

Na druhej strane – spokojnejšími nás to neurobí. 😕

Ako vrátiť život do rovnováhy?

  1. Vždy, keď sa prichytíte v stave, kedy ste zavalení problémami a nevnímate už okrem problémov nič iné, urobte si krátku pochôdzku (je potrebné zmeniť prostredie), vezmite papier a ceruzku a dajte si päť minút sami so sebou. Na papier napíšte všetko to dobré a pekné, čo sa vám v poslednom dni prihodilo alebo čoho ste boli svedkom. Ak toho nebude v poslednom dni veľa, skúste vziať posledný týždeň.
    Pomôže vám to preladiť sa do uvoľnenejšieho stavu, kedy filtre začnú prepúšťať aj to dobré a vnútorný stres poklesne.
  2. Vždy, keď sa prichytíte pri konštatovaní problému, dodajte k nemu hneď vetu “ale … sa podarilo/bolo dobré”. To trochu zrelativizuje silu problémov vo vašom svete.

Helena Reháková

Helena Reháková je šéfredaktorka časopisu Manažér, poradkyňa pre osobný a organizačný rozvoj, asesorka pri výberoch a hodnoteniach pracovníkov/kandidátov a autorka viacerých kníh. Vedie projekt sebarozvoja Rok pre seba a v oblasti dosahovania cieľov projekty Krok vpred a Ako si zhmotniť sen.

 1,475 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.