Všade samí lídri

Výťah z prednášky Garyho Hamela pre McKinsey Publishing

Naše podniky sa stávajú také komplexné a prostredie sa tak mení, že jednoducho nemáme dostatočný počet lídrov. Pozrime na to, čo od lídra dnes očakávame: aby bol sebaistý a pokorný. Aby bol vnútorne silný, ale otvorený a ovplyvniteľný. Aby bol takmer jasnovidný, s veľkou predvídavosťou, ale aj pragmatický, aby bol odvážny i opatrný.

Koľko takých ľudí behá po svete? Asi nie veľa… A napriek tomu sme vybudovali organizácie, ktoré si takmer vyžadujú takýchto ľudí, aby dobre fungovali, ak sa má tak veľa rozhodnutí robiť celkom hore.

Čo s tým? Môžeme veľké celky rozbiť na menšie a dať príležitosť viesť viacerým ľuďom. Môžeme plat ľudí lepšie naviazať na ich výkonnosť a urobiť z nich takto takmer spoluvlastníkov. Môžeme rozptýliť líderskú prácu diskusiami o stratégii, nasmerovaní a hodnotách. Môžeme používať viac hodnotenia kolegami, aby sme zistili, kto už dnes funguje ako líder a kto nie.

Ak sa touto cestou pustíme, budeme v roli gurua i komisára súčasne. Ako guru budeme presadzovať princípy empowermentu, transparentnosti, meritokracie a prirodzeného vodcovstva. Ak chceme meniť systém riadenia a urobiť lídra z každého, musíme začať tými veľkými princípmi. A potom sa musíme premeniť na komisára a vedieť, za ktorú páčku kedy potiahnuť, aby sa to všetko udialo.

Podľa mňa treba začať budovať prirodzené vodcovstvo okolo meritokracie, informácií a zodpovednosti. A potom sa pozriete na každý jeden informačný proces, na proces alokovania zdrojov, proces plánovania, proces prijímania, proces kariérneho rastu a spýtate sa: „Ako by sme tieto princípy mohli zaviesť do každého z týchto procesov?“

Čiže miesto vysúvania rozhodovania nahor, kde ľudia majú potrebnú expertízu, potrebujeme dostať expertízu nadol k ľuďom v prvej línii, ako to pred 40 rokmi urobila Toyota.

Takže ľudia potrebujú informácie. Potrebujú tréning, aby vedeli robiť tie správne rozhodnutia. Potrebujú, aby ich za ich rozhodnutia brali na zodpovednosť. A majú dostávať skutočne náročné ciele, za dosiahnutie ktorých zodpovedajú. A potom si potrebujete položiť otázku: „Ak ľudia majú všetky potrebné informácie, ak boli vytrénovaní a majú všetky potrebné biznis-zručnosti, ak je veľmi malé oneskorenie medzi tvojím rozhodnutím a jeho dopadom na tvoju odmenu – koľko byrokracie ešte potrebujeme?“

Takže takéto sú podmienky. Nie je to romantické „poďme dať každému viac moci“, pretože to by skončilo chaosom. Ale ak ich vybavíme, dáme im informácie, budú sa musieť zodpovedať pred svojimi kolegami, skrátime odozvu na ich rozhodnutia… vtedy dokážeme stlačiť veľa autority v organizácii nadol.

 8,867 total views,  4 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.