Vysokoplatené miesta bez budúcnosti

Štatistiky amerického Bureau of Labor Statistics’ Occupational Outlook Handbook 2010-2011 ukazujú, že „na vymretie“ sú nielen také zjavné pracovné miesta ako novinový reportér, ale aj zopár veľmi neočakávaných pracovných miest. Tu je 10 takých, u ktorých sa očakáva, že aj keď nevymrú, ich počty sa budú v najbližších rokoch dramaticky znižovať:

Sudca

Politici sa vadia, či má byť sudca razantný alebo empatický, ale tu je jeho najpotrebnejšia vlastnosť – trpezlivosť. Keďže stavy sudcov sa znižujú (je to písané na americké pomery), možno zlomyseľne povedať, že sudcov vymiera podstatne menej, ako by bolo potrebné pre tých, ktorí sa o tieto miesta uchádzajú. Veľa šikovných právnikov v minulosti odchádzalo do súkromného sektoru, ale s nástupom krízy majú tendenciu skôr zostávať na istých pracovných miestach.

Módny dizajnér

Branža módy je už taká presýtená, že podľa BLS do roku 2018 v USA nájde v nej miesto už len 200 nových dizajnérov.

Poisťovací agent

Poisťovacích agentov likviduje softvér. Niektorí zvládajú vďaka novým programom až trikrát toľko roboty ako v minulosti. Agent jednoducho naťuká údaje a program povie, či poistiť alebo nie. Navyše poisťovníctvo ako také tiež skôr stagnuje, takže možno predpokladať, že poisťovacích agentov bude čoraz menej.

Cestovný agent

Cestovným agentúram robia škrty cez rozpočet online cestovné kancelárie. Zákazník si môže sám rezervovať svoju dovolenku a tak existujúce kamenné kancelárie budú potrebovať čoraz menej pracovníkov. Ale aj počet kamenných cestovných kancelárií sa bude naďalej znižovať, takže toto povolanie nie je veľmi bezpečné.

Novinový reportér

Noviny idú online a menia svoju tvár. Pod drastický očakávaný pokles miest v tlači sa podpísal internet. Niektorí novinári si nájdu online písanie, ale ich potreba nebude taká vysoká.

Televízny moderátor v správach

Ani v tejto oblasti to nevyzerá dobre. Hlavne na západe veľké spoločnosti pohlcujú malé a do toho prichádza technológia, ktorá vykonáva veľkú časť editovacích prác, ktoré kedysi robili moderátori. BLS očakáva, že do roku 2018 sa v USA stratí asi 2.400 pracovných miest moderátorov v rozhlase alebo televízii.

Riaditeľ fabriky

Automatizácia a vyčleňovanie podnikov za hranice zdecimujú počty riaditeľov podnikov v USA. BLS počíta s poklesom o 11.900 pracovných miest do roku 2018. U nás to zatiaľ nie je také vypuklé, ale treba predpokladať, že trend sa nám s istým oneskorením nevyhne. Najprv pravdepodobne postihne výrobné odvetvia, pretože výroba sa bude sťahovať do lacnejších krajín, ale nevyhne sa ani odvetviam ako výpočtová technika, elektronika a dodávatelia automobilového priemyslu.

Chemik

Takmer polovica všetkých chemikov je zamestnaná vo výrobných podnikoch – výroba plastu, pesticídov, náterov. Keďže sa ráta s tým, že výrobné podniky budú outsourcovať svoj vývoj a testovanie do malých, špecializovaných firiem a stavy svojich vnútropodnikových chemikov znížia.

Ekonóm

V USA je najväčším zamestnávateľom ekonómov vláda. Vyše 53% ekonómov pracuje pre vládu. No a vláda uťahuje opasok, takže ekonómovia nemajú ružovú perspektívu. Štúdium ekonómie je ešte stále preferované, ale väčšina ekonómov už nemôže počítať s teplým pracovným miestočkom a pracovnou dobou od-do, pretože sa musia za prácou sťahovať do výroby, obchodu, poisťovníctva a školstva.

Riaditeľ podniku, CEO

No dobre, CEO možno nie je „povolanie“, ale pre ľudí s ambíciou na veľkú kanceláriu s výhľadom na panorámu mesta prichádza zlá správa – vďaka akvizíciám a fúziám sa v podnikovej hierarchii bude napredovať ešte ťažšie než pri zliezaní Mount Everestu. BLS odhaduje, že v roku 2018 bude v USA približne o 5.500 generálnych riaditeľov menej. Trend pre toto povolanie je ísť do zahraničia a tam viesť pobočky. Takže manažéri, je čas začať sa učiť po čínsky, španielsky, rusky alebo arabsky…

 3,973 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.