Výzva pre podnik i HR manažéra: výnimoční pracovníci

Ing. Jela Hamajova, TRENS SK, a. s., víťazka ceny HR Gold za rok 2010:

Je veľká vzácnosť mať v spoločnosti zamestnanca, ktorý dokáže samostatne odhaliť nejaký podstatný nedostatok, analyzovať súvislosti, navrhnúť účinné riešenie a dosiahnuť pre podnik citeľné zlepšenie… a pritom to taký človek nemá v podnikoch ľahké, pretože často nezodpovedá predstave obvyklého zamestnanca a odhaliť ho nie je vôbec ľahké. Často sa správa nenápadne, ale dokáže sa pozerať na realitu inými očami ako väčšina, vidí súvislosti aj tam, kde ich nikto iný nehľadá. Častokrát nás zarazí jeho riešenie, lebo na konkrétny problém sa doposiaľ nepozrel nikto tak ako on. Nerieši len izolovaný problém, ale vidí ďaleko dopredu. Dokonca vníma, čo všetko svojím riešením ovplyvní a aké to bude mať následky.

Je to práve ich jedinečný spôsob myslenia a pohľadu na svet, ktorý ich robí výnimočnými. V svojej praxi som stretla neveľa týchto výnimočných ľudí, ale mali zásadný dopad na vývoj oddelenia alebo dokonca celého podniku.

Je šťastie až zázrak získať takého človeka pre svoju spoločnosť, alebo ho medzi zamestnancami rozpoznať. Pritom väčšina nadriadených považuje týchto ľudí v lepšom prípade za „neštandardných“ – lebo chcú stále niečo meniť, v horšom prípade za rebelov a dokonca za ohrozenie vlastnej pozície. Priestor na svoju realizáciu dostanú len zriedka; skôr sa stretnú s odsúdením či výzvami na štandardné správanie sa v zmysle hesla: „nemysli a rob, čo ti kážem!“

Ak podpora výnimočných zamestnancov neprichádza zo strany priameho nadriadeného, je potrebné nájsť iný spôsob na ich rozpoznanie a podporu. Často práve HR manažér je ten, kto dokáže na základe svojich skúseností s prácou s ľuďmi vytušiť mimoriadnu hodnotu človeka a byť tým, kto ho „vytiahne“ a umožní mu rásť. Oblasť pôsobenia HR manažéra nemá v spoločnosti hranice. Aj preto je jeho úlohou pomáhať tým, ktorí „vedia“. Možností, ciest a spôsobov je nekonečne veľa. Komplikácie určite prídu, ale ten dobrý pocit, keď prostredníctvom nositeľov zmeny a inovácií prinesiete zlepšenie, rast a rozvoj, stojí za to.

Nezabúdajte – je veľa takých, čo rozprávajú, čo všetko by sa dalo vylepšiť, a stavajú vzdušné zámky, avšak okrem rečí nič za nimi nezostáva… Podajte radšej pomocnú ruku tichým a nepriebojným nositeľom zmeny a inovácií – oni sú pokrok, konkurenčná výhoda a budúcnosť vašej spoločnosti!

Fotografia použitá z tlačenej verzie čísla.

 1,389 total views,  2 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.