Z kolegu nadriadeným bez veľkých problémov

dňa

Keď vám ponúknu viesť tím, ktorého členom ste doteraz boli, je to vzrušujúca príležitosť, ale aj trochu trápna záležitosť, pretože budete musieť viesť ľudí, s ktorými ste doteraz boli na jednej úrovni a z ktorých niektorí sú  vaši priatelia, kým iní vo vás videli svoju konkurenciu. To značí, že sa mení rozdelenie moci – a to môže zapríčiniť rôzne nepríjemné situácie.

Ako tento prechod z kolegu na šéfa urobiť čo najelegantnejšie?

  1. Stretnite sa osobne s každým členom tímu medzi štyrmi očami. Takto môžete individualizovať svoj prístup a byť otvorenejší, než by ste mohli byť pred celou skupinou. Porozprávajte  sa s každým o tom, čo robí a ako by ste mu mohli pri jeho práci pomôcť.
  2. Urobte schôdzku celého tímu. Na základe nápadov, ktoré ste získali v individuálnych rozhovoroch, načrtnite svoju víziu účelu tímu, čo sa bude potrebovať zmeniť a čo, naopak, potrebujete zachovať. Vysvetlite pracovníkom, akú spoluprácu medzi nimi si predstavujete a ako si predstavujete svoju rolu vedúceho tímu.
  3. Okamžite tématizujte spochybnenia vašej autority. Ak niekto začne chodiť poza váš chrbát alebo vás spochybňuje ako vedúceho, jasne vyjadrite svoju nevôľu a spýtajte sa ho, čo je príčinou jeho postoja.

 925 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.