Zabráňte tímu používať „by“!

Veľa ľudí, keď počuje slovo „by“ (napr. „takto by to malo vyzerať na konci“), cíti sa obmedzovanými. To, čo ste mysleli ako nápovedu, považujú za jasnú inštrukciu. A keď má tím pocit, že podlieha príliš mnohým pravidlám a očakávaniam, klesá jeho kreativita.

Preto sa postarajte, aby ste ani vy ani nikto iní nepoužívali „by“ príliš často:

  • Skúste zameniť „by“ za „mohlo by“. „Mohlo by“ totiž okamžite signalizuje, že sú tu rôzne možnosti, z ktorých sa dá vybrať bez toho, aby človek porušil pravidlá alebo očakávania.
  • Pýtajte sa päťkrát „prečo“, pričom zakaždým stavajte nasledovnú otázku na predošlej odpovedi. Napr. Prečo potrebujeme päť kópií správy? Lebo ju chce vidieť 5 manažérov. Prečo všetci piati chcú vidieť našu správu? A podobne. Keď ste sa 5 krát spýtali „prečo“, buď zistíte strategický dôvod, alebo aspoň odhalíte, že ide o nezmyselný predpoklad, ktorý treba rýchlo zrušiť.
  • Klaďte prieskumné otázky, ktoré vás privedú k jadru problému. Napr.: „Čo v tvojej robote ti bráni…?“ „Kto má na starosti…?“ „Ako by som mohol zabezpečiť, aby…?“

Zdroj: Sharpen your team´s skills in developing strategy od Susan Claytonovej

 2,711 total views,  3 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.