Začínať prácu pred desiatou je podľa vedcov rovnocenné s mučením

Deväť hodín ráno. Plná kancelária pracovníkov, ktorí sa v studenom neónovom svetle hrbia nad excelovskými tabuľkami. Takto podľa Dr. Paula Kelleyho a Oxforskej univerzity vyzerá prevládajúce spoločenské „mučenie“.

Dr. Kelley a jeho výskumný tím z Sleep and Circadian Institute potvrdzujú niečo, čo nám už napadlo, keď sme videli ráno cestou do práce niekoho zadriemať vo verejnej doprave – začínať o deviatej ráno je neľudské.

Dôvodom je, že ľudské telo má svoje biologické hodiny. Hovorí sa im cirkadiánny rytmus a ide o geneticky predprogramované cykly, ktoré regulujú úroveň energie človeka, jeho mozgovej činnosti a produkcie hormónov.

Dr. Kelley hovorí: „Nedokážeme zmeniť náš 24-hodinový rytmus. Nedokážete sa naučiť vstávať o istom čase… Vaša pečeň a vaše srdce majú iný rytmus a vy od nich očakávate, že ho posunú o 2-3 hodiny.

Všetko je to postavené na tom, že prirodzené ľudské cykly sa odvíjajú od svetla, a nie od biznis stratégie zamestnávateľa. Koncom 18. storočia sa zaviedla 8-hodinová práca, aby sa maximalizovala efektívnosť. Ale vlastníci fabriky nebrali do úvahy prirodzené cykly ľudského tela, len non-stop výrobu. A ani s nástupom technológie a začiatkom pracovnej doby o 9:00 sme zjavne nevyhrali.

Kelley tvrdí: „Máme spoločnosť, ktorá trpí depriváciou spánku.“ Aby otestoval svoju teóriu, navrhuje posunúť začiatok pracovnej doby na 10:00. Skusmo to zaviedli v britských školách a výsledky žiakov sa zlepšili v priemer o 19%.

 1,276 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.