Výskumy dokladajú, že keď je vonku ohavné počasie, pracovníci na pracovisku sú produktívnejší.
Kým v lete pozerajú z okna a prajú si byť niekde vonku a robiť niečo celkom iné, nevenujú sa naplno robote. V júni až auguste klesá produktivita o dobrých 20%, sú väčšie výpadky z práce a pracovníci sú o 45% viac rozptýlení a nepozorní, tvrdí prieskum Captivate Networku.
V zimných alebo upršaných jesenných mesiacoch je to naopak – vonku sa človek cíti pod kritiku, ale len čo sa dostane do suchej a vyhriatej kancelárie, menej vecí ho rozptyľuje a viac sa sústreďuje na prácu. Škaredé počasie nás robí produktívnejšími.
V minulom roku robili pre Journal of Applied Psychology výskumníci z Harvardu a UNC Chapel Hill štúdiu o vplyvoch počasia na prácu. Najprv zisťovali predpoklady medzi ľuďmi. Ľudia obvykle spájali dobrú náladu s pracovným nasadením: 82% bolo toho názoru, že pekné počasie zvyšuje produktivitu, a 83% tvrdilo, že zlé počasie produktivitu znižuje.
Výskumníci mali práve opačnú hypotézu – keď príležitosť byť vonku rozptyľuje, klesá produktivita, pretože ľudia sa menej sústreďujú na prácu. Ich výskumy ich hypotézu potvrdili. V slnečné dni sa ľudia vnútorne viac zapodievajú možnosťami, čo by sa dalo robiť vonku, a menej sa venujú práci, kým v daždivých alebo nepríjemných dňoch ich od práce nič nerozptyľuje.
Počasie nevieme ovplyvniť, ale zistenia štúdie vieme predsa len využiť: prácu za stolom a hlboké špekulovanie naplánovať skôr na škaredé dni a v pekných dňoch, kedy nás pohľad z okna viac rozptyľuje, radšej striedať kratšie, rýchlejšie aktivity.
3,856 total views, 3 views today