Všetci potrebujeme poznať seba očami iných, ak chceme rásť a rozvíjať sa. Ak však vyčkávame až do obdobia výročných hodnotiacich rozhovorov na to, aby sme zistili, kde so svojou výkonnosťou stojíme, môžeme zostať nepríjemne prekvapení… a navyše sme vyčkávaním stratili množstvo času, ktorý sme mohli radšej využiť na sebarozvoj – na zlepšovanie nášho rozhľadu, schopností, zručností alebo metód práce.
Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov. Dnešný článok je z niekdajšieho blogu a 1. júna 2016. |
Ale ako získať potrebnú spätnú väzbu? Predovšetkým si treba s nadriadeným dohodnúť, aký typ spätnej väzby chcete. Potrebujete potvrdenie a uznanie? Objektívne zhodnotenie? Koučing pri problémoch?
Keď toto máte vyjasnené, požiadajte nadriadeného, aby vám spätnú väzbu dával priebežne – vtedy, keď vznikne príležitosť pre ňu. Vysvetlite, že čím skôr ju dostávate, tým lepšie pre vaše pracovné výsledky. Spätná väzba (hlavne tá kritická) býva pre nadriadených niekedy hodne nepríjemná a majú tendenciu odsúvať ju na neskôr a neuvedomujú si, že bez korekcie nemôžu očakávať zlepšenie.
A priebežne využívajte príležitosti na to, aby ste sami kládli nadriadenému otázky. Pýtajte sa spôsobom, ktorý neumožňuje stručné áno/nie… Napríklad sa spýtajte: “Ktorú jednu vec by som mohol na svojej výkonnosti zlepšiť?” A pýtajte si konkrétne príklady, pretože ak sa dozviete, že by ste mali byť asertívnejší, veľmi vám to nepomôže… Kde sú situácie, kedy nie ste dostatočne asertívni? Ako sa to prejavuje? Ako by sa to malo prejavovať, keby ste boli viac asertívni? Nechajte si popísať konkrétne správania, aby ste poznali očakávanie nadriadeného.
2,324 total views, 1 views today