Všetci sme sa už stretli s tým, že nás niekto emocionálne manipuloval, takže ten pocit dôverne poznáme. Emocionálna manipulácia dokáže byť extrémne účinná – a preto po nej tak často siahajú ľudia bez škupulí.
Pred pár rokmi urobil Facebook v spolupráci s výskumníkmi z Cornellovho inštitútu a Kalifornskej univerzity experiment, v ktorom úmyselne manipulovali emócie 689.000 užívateľov tým, že modifikovali ich prísun noviniek a správ. Časť videla prevažne negatívne správy, druhá časť videla prevažne pozitívne správy. A podľa toho, čo ľudia v správach čítali, publikovali aj sami buď prevažne pozitívne alebo prevažne negatívne príspevky – nálada prostredia, v ktorom sa chvíľku pohybovali, sa premietla do ich vlastnej nálady.
Experiment vyvolal veľké pohoršenie, pretože Facebook sa „zabudol“ spýtať svojich pokusných králikov, či s pokusom súhlasia. Ale ak Facebook dokáže ovplyvňovaním výberu toho, čo čítate, manipulovať vaše emócie, nakoľko ich dokáže manipulovať niekto, s kým ste v priamom kontakte? Ak je to zručný emocionálny manipulátor, dokáže cieleným ovplyvňovaním zničiť váš pocit sebahodnoty a doviesť vás k tomu, že nakoniec začnete pochybovať o svojom zdravom úsudku!
Preto je také dôležité rozpoznať manipulátora. Nie je to celkom jednoduché, pretože manipulátori sú veľmi zruční vo vytváraní dymových clôn. Obvykle začínajú nenápadne a až keď sa im podarí vybudovať si s vami nejaký vzťah, začnú pritvrdzovať – pomaly, že si to ani nevšimnete.
Našťastie, ak viete, čo hľadať, dokážete ich pomerne spoľahlivo odhaliť.
Ničia vo vás dôveru v to, že realitu vnímate správne. Sú nekonečne zruční luhári. Budú nástojiť, že sa niečo nestalo, hoci sa to stalo. Budú tvrdiť, že ste niečo povedali, hoci ste to nepovedali. Budú to robiť tak presvedčivo a úporne, až začnete pochybovať o svojej pamäti alebo schopnosti interpretovať fakty.
Ich slová sa nekryjú s ich skutkami. Povedia vám, čo chcete počuť, ale ich konanie je už iná vec. Ponúknu vám pomoc, ale keď ich o ňu požiadate, začnú sa pozastavovať nad tým, aké nerozumné požiadavky máte. Budú vám tvrdiť, akí šťastní sú, že vás majú, ale potom sa správajú, ako keby ste im boli na príťaž. Je to len iný spôsob, ako zničiť vašu dôveru v seba samých. Vedú vás k tomu, aby ste spochybnili svoj spôsob videnia sveta a nekriticky prijali ten spôsob, ktorý sa hodí im.
Sú nedostihnuteľní vo vyvolávaní pocitov previnenia u iných. Virtuózne prikrmujú váš pocit viny tak, aby z toho mali úžitok. Ak prídete s nejakým trápením, vyvolajú vo vás vinu, že to spomínate. Ak trápenie nespomeniete, budete vinní za to, že ste si to nechali pre seba a neumožnili ste im pomôcť vám. Keď máte do činenia s emocionálnym manipulátorom, čokoľvek urobíte, je zlé, a za všetky problémy vás oboch vždy nesiete zodpovednosť vy.
Sami sa vydávajú za obeť. Nikdy nič nie je ich vina. Nech už urobili čokoľvek alebo akokoľvek zlyhali, vždy to bola vina niekoho iného. Niekto ich donútil tak konať – a najčastejšie to budete vy. Ak vás rozčúlia, je to vaša vina, pretože máte prehnané očakávania. Ak sa rozčúlia oni, je to vaša vina, lebo ste ich rozčúlili. Emocionálni manipulátori nepreberajú zodpovednosť za nič.
Sú priveľa a prirýchlo. Či už ide o osobný alebo pracovný vzťah, vždy to berú akoby po dvoch schodoch. Prirýchlo sa vám pozverujú s príliš osobnými vecami – a očakávajú, že urobíte to isté. Predvádzajú vám zraniteľnosť a citlivosť, ale to je len lesť zameraná na to, aby ste sa cítili ako niečo extra, ako ich špeciálny dôverník, a aby ste ich nielen ľutovali, ale aby ste aj cítili zodpovednosť za to, ako sa cítia.
Sú emocionálna čierna diera. Emocionálni manipulátori dokážu geniálne vtiahnuť každého naokolo do svojich pocitov. Ak majú zlú náladu, vedia o tom všetci – a nielen vedia, ale sami sa tak cítia. A navyše sa cítia zodpovední za tú zlú náladu a za to, aby ju napravili.
Dychtivo sa hlásia, že pomôžu, niekedy pomoc dokonca nanútia, ale potom sa tvária trpiteľsky. Počiatočná ochota pomáhať sa postupne mení na vzdychanie, prevracanie očami a naznačovanie, akú veľkú obeť od nich žiadate. A ak sa nad ich neochotou pozastavíte, okamžite to otočia a ubezpečia vás, že oni predsa chcú pomáhať a vy by ste to videli, keby ste neboli takí paranoidní… Účelom toho všetkého je vyvolať vo vás pocit viny, aby ste sa cítili sa zaviazaní či nejapne sebeckí.
Čokoľvek je, oni to majú horšie. Je jedno, s akým problémom sa potýkate, emocionálny manipulátor to má horšie. Tým podkopáva oprávnenosť vašich pripomienok a sťažností a pripomína vám, že jeho problémy sú oveľa vážnejšie (a dôležitejšie)… takže držte jazyk za zubami!
Poznajú, na čo reagujete emotívne, a nemajú problém to zneužiť. Pretože vás vtiahli do príliš dôverného zverovania, poznajú vaše strachy a slabé miesta a pri najbližšej vhodnej príležitosti to zneužijú. Bojíte sa náročnej prezentácie? Ochotne vám začnú vykresľovať, pred akým nekompromisným a požadovačným publikom budete musieť prezentovať… Všetko, čo o vás vedia, použijú na vaše zmanipulovanie, nie aby vám pomohli.
Ako prekonať manipuláciu?
Emocionálni manipulátori vás budú svojím neracionálnym správaním privádzať do šialenstva. A to je bod, v ktorom potrebujete mať jasno: ich správanie naozaj prekračuje zdravý ľudský rozum! Tak prečo by ste si mali dovoliť reagovať naň emotívne a nechať sa vtiahnuť do ich emocionálneho chaosu?
Nikdy sa nepokúšajte o jedno: nechcite ich poraziť ich vlastnými metódami. Sú v nich oveľa zručnejší ako vy! Jediná šanca, ktorú máte, je opustiť hru; emocionálne sa od nich dištancujte a pristupujte ku každému kontaktu s nimi ako k výskumnej úlohe – čo zas urobia? Aké správanie zvolia? A ako sa vy viete vyhnúť, aby ste naň nereagovali emotívne? Držte sa len faktov a emócie nechajte za dverami.
Ak sa však chcete emocionálne dištancovať, potrebujete najprv dobre poznať svoje citlivé miesta, kedy reagujete emotívne. Potrebujete dokázať odhaliť, kedy sa niekto snaží vo vás vyvolať nasilu emóciu. Napriek tomu sa to manipulátorovi kedy-tedy podarí; vtedy sa potrebujete stiahnuť, skonsolidovať a odpustiť si, že vás dostal.
Často si myslíme, že len preto, lebo s niekým spolupracujeme, nemáme nad situáciou kontrolu. Ak sa nám však podarí identifikovať manipulátora, vieme už predvídať jeho ťahy a chápeme, prečo robí to, čo robí. To nám umožní pristupovať k jeho ťahom racionálne a cielene rozhodovať, kedy sa s ním musíme otravovať a kedy to naozaj nepotrebujeme.
Ďalšia dobrá metóda je stanoviť si hranice. Musíme to však urobiť včas a proaktívne, ešte než nás manipulátor dostal pod kontrolu. Ak prenecháme iniciatívu jemu, bude nás večne zaťahovať do nepríjemných diskusií. Keď však vieme, kedy prekračuje našu medzu ochoty, a dáme mu to jasne najavo, ušetríme si nielen tú jednu situáciu, ale súčasne prestávame byť až taký zaujímavý objekt v očiach manipulátora. Keď si však už nejakú hranicu stanovíme, potrebujeme sa jej držať a nekompromisne si ju hájiť zakaždým, keď sa manipulátor pokúsi prekročiť ju – o čo sa on rozhodne pokúsi.
Dr. Travis Bradberry je autor bestselleru Emotional Intelligence 2.0, spoluzakladateľ TalentSmart a prispievateľ médií ako Newsweek, BusinessWeek, Fortune, Forbes, Fast Company, Inc., USA Today, The Wall Street Journal, The Washington Post a The Harvard Business Review.
13,534 total views, 8 views today