Hľadajte signály emocionality pri ťažkých rozhovoroch

Mnoho riadiacich pracovníkov sa v prípade ťažkých rozhovorov s podriadenými prepne do racionálneho módu. A veľmi často im to nefunguje – všade, kde do hry vstupujú aj emócie, treba im venovať patričnú pozornosť, nie tváriť sa, že veď “nijaké nie sú”.

Pri prerábke firemnej stránky www.ibispartner.sk sme úplne zrušili Čitáreň, v ktorej okrem vybraných článkov z Manažéra bolo aj množstvo článkov, ktoré vyšli v našich niekdajších newsletteroch SuperTip a Prezentačné tipy. Keďže niektoré z nich obsahujú ešte aj dnes užitočné informácie a tipy, budeme ich každý piatok v tejto rubrike pravidelne zaraďovať do databázy starších článkov.

Dnešný článok je z niekdajšieho blogu z 26. mája 2016.

Povedzme, že váš podriadený neodovzdáva dobrú prácu a treba ho odkoučovať. Než začnete hovoriť, kde podbieha vašu latku a ako to má zlepšiť, zastavte sa na okamih a porozmýšľajte, ako sa v tom rozhovore budete cítiť vy i váš podriadený. Uvedomte si svoje vlastné podráždenie a sklamanie, ale uvedomte si aj, že on môže byť vyľakaný a zneistený. Ak to spravíte, umožní vám to okamžite zistiť, že si spravil pred sebou z rúk bariéru a že vyzerá znepokojene. Už toto sú signály, že je v defenzii, a tak by ste mali použiť skôr podporujúci, optimistický tón, než začnete hovoriť o probléme. Ak by ste prešli priamo k problému, tak asi nevytvoríte dostatočne produktívnu atmosféru pre riešenie, ktoré vydrží aj dlhšie než len do chvíle, ako pracovník opustí kanceláriu…

Rozpoznávanie aj malých príznakov o emocionalite situácie vám umožní oveľa proaktívnejšie a pružnejšie reagovať a dosiahnuť to, čo potrebujete.

 2,184 total views,  1 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.